Americký hamburger

Je předposlední týden měsíce května a dětem právě končí kreativní kroužek Tvořílek. Procestovali jsme spolu za těch 8 měsíců skoro celý svět, máme krásné zážitky z mnoha zemí, dovezli jsme si spousty suvenýrů (vlastnoručně vyrobených) a zbývá nám poslední cesta. Není ledajaká, je přes velkou louži až do Ameriky. Ač má tato velmoc mnoho zajímavostí, my jsme se těšili na vaření. Už jsem si to s Tvořílkem vyzkoušeli v Itálii s pizzou.

Pro děti bylo vše nakoupeno a připraveno, včetně jídelního stolu, který měl sloužit jako restaurace. Když jsme se u něj sesedli, vyprávěl Tvořílek dětem o tom, že vlastně hamburger nepochází z USA, ale z Německa, města Hamburku, odkud byl migranty zavezen do Ameriky. Také jsme si řekli o tom, jak si vychutnávají jídlo třeba Indové a jak je tzv. "Rychlé občerstvení" nezdravé. Ukázali jsme si všechny suroviny, které k výrobě hamburgeru patří a na obrázku znázorněný kuchařský postup.

V kuchyni všichni dostali zástěry a za opasek si zastrčili utěrku. Každý měl své místo, prkénko s nožem a barevné talířky na potraviny. Děti čekala výroba dvou hamburgerů, ten menší pro svou vlastní spotřebu a ten velký na odnesení domů. Malí kuchaříci začali rozříznutím žemle na polovinu a jejím opečením na suché pánvi. Pak pracovali s mletým masem, které ochutili a udělali z něj placičky. Zatímco bylo maso v lednici, připravily si děti zeleninu - oloupaly cibuli a okurku, natrhaly si salát, omyly ředkvičky a rajče. Opečené bulky pak natřely kečupem a majonézou. Na řadě bylo ještě smažení karbanátků na pánvi, čehož se ale raději ujal Tvořílek,protože to byla jeho práce. Děti pak vložily do housky připravené potraviny a začaly servírovat na stůl, který si před tím upravily prostíráním, nádobím a ubrousky. K dokonalosti svého kuchařského umění si ještě vystřihly americkou vlajku, kterou nalepily na dřívko, a to celé zapíchly do prostředka žemle. Tak takovouhle sváču by prý mohly mít děti každý den, protože vlastní jídlo chutná nejlépe, i když se u toho říznete do prstu a z housky všechno padá. Nejlepší na tom všem ale bylo, že si děti takto samy řekly o nový kroužek - Vařílka, který bude bráškou Tvořílka. Tak se máte od října na co těšit!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *