Cukrové kopce s vůní kokosu

A je to tady. Úterý je velký den plný změn. Děti jsou v nové mateřské školce a Družena je v bývalé provizorní školce. Tahle škatulata sice prodloužila přesun předškoláčků o desítky minut a kopec od školky se jim nechtělo moc šlapat, ale těšení mělo větší  hnací sílu. "Jak to bude asi vypadat v té naší staré třídě?" Než si děti sundaly všechny ty vrstvičky oblečení, vzrostla netrpělivost o dalších pár stupňů. Třída byla totiž ještě zavřená. Po odemknutí začaly holky rotovat místností, ukazovat prstem na věci jim známé a vykřikovat: "Jů a hele". Jako když rozpustíte kuličky do umyvadla. Zastavit tenhle roj mohl jen jasný pokyn shůry - tedy z míst, kde má Tvořílek pusu.

Hodina začala obvyklým rituálem, takže jsme se sesedly k "občerstvovacímu stolečku", vytleskaly si celou básničku Malovajdy, a než se děti docpaly přinesenými svačinami, dozvěděly se od Tvořílka, co budou vlastně dneska malovat. Jelikož je měsíc s názvem ledu, vzali jsme to doslova a na stůl vysypali několik lavorů se sněhem. Děti mu pak náležitě vsadily zimní image studenými barvami z anilinek, takže jsme byli během chvilky všichni modrofialoví se studenýma rukama. Topení se zrovna moc nesnažilo a my se tlačily u jednoho radiátoru. Ale dílka to byla zdařilá - udělali jsme si takovou mini verzi barevné zimní krajiny - na plastových talířcích vznikly ostrůvky kopečků, kopců či sněhuláků v mnoha odstínech.

K zimě, která nám panovala za oknem, patřil bezesporu sníh. Ten jsme si už vyzkoušeli v praxi, ale jak ho dostat do výkresu? Jednoduše - cukrem!  Není nic lepšího, než si "zasněžit" svou zapouštěcí variaci z ledových barev bílou potravinou. A tak se cukrovaly kopce, krupicovaly se sněhuláci nebo se kokosem pokryla ledová krajina. V praxi to vypadalo tak, že jsme byly všichni totálně ušmudlaní od vodovek a k tomu ještě ulepení od Herkulesu. Korunu tomu dal ten cukr, který se sice úžasně blyštěl na čtvrtce, ale také  báječně křupal pod nohama, kde v kombinaci s vodou vytvořil rychle tvrdnoucí hrudky. Co je to ale proti tvůrčí svobodě projevu!  No řekněte :o)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *