Křížem krážem listopad

Když je ještě na stromech vidět barevné listí a svítí sluníčko, je to jako kdyby vás někdo pohladil teplou dlaní s vůní medového dortu a ještě vás přikryl měkkou dekou. To se pak chodí po světě jedna báseň. Čím však blíže ke svátku dušiček, tím více pospíchají stromy se svlékáním listoví, sluníčko má z mlhových mraků divnou clonu a země dostane nový listnatý koberec, na kterém to správně šustí, když se nezvedají nohy. Tu a tam je k vidění přímo listnatý skvost, který si zaslouží vzít do opatrování a chvilku si ho doma hýčkat, když už je v lese holo.

Malovajda se ráda prochází mezi popadaným lístím a snaží se vždycky najít úplně ten největší exemplář, který by vyměnila za čtvrtku a mohla na něj malovat. To ovšem musí projít les křížem krážem a hledat ty nejlepší kousky, které jsou něčím zajímavé. A když tak jednou chodila sem a tam, napadlo ji, že by si děti mohly namalovat barevnou cestičku k podzimnímu koberci. Takový, který  by se  hodil třeba do předsíně.

Na děti čekaly tentokrát vodové anylinky, které mají pěkně syté barvy - obzvláště ty podzimní jsou pěkně výrazné. Malovajda všem ukázala, jak se dělají na papíru (pomocí washi pásek) cestičky křížem krážem a pak si už samy děti vybraly z pestré nabídky tři různé tvary vyžehlených listů, které pomocí černého fixu obkreslily na papír. Tak vznikly omalovánky s mnoha malými ostrůvky pro vybarvení. Děti střídaly vždy dvě a dvě podzimní barvy na podklad a pak do listů. Vznikl z toho  obrázek tak trochu pan Picasso.

Na řadu přišly i javorové listy, na které si děti namalovaly akrylovými barvami v podobě podzimních strašidýlek a barevných vzorů. Teď si mohou klidně všechny listy opadat, protože my už máme ty své pěkně doma. ......a třeba napořád.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *