Měšec dukátů

Dneska si vůbec nedovedeme představit, že bychom nosily kolem pasu měšce s dukáty. Jednak je to těžké, pro zloděje jako dělané a navíc nepraktické. Zlaté peněženky (nebo spíš platební karty). Ale jelikož máme pohádkové téma a Tvořílek stále vymýšlí, čím by udělal klukům radost, aby si mohli vyrobit co nejvíce dobových rekvizit, tak proto měšec. Obecně sáček to kožený, nahoře stažený provázkem. Abychom si ale ušetřili prsty s propichováním tvrdé kůže, zvolili jsme raději netkanou textilii v barvách své rytířské zbroje. O tom, jak bude výsledný měšec vypadat, musely rozhodnout děti na místě. Mohly si vybrat mezi sáčkem se dnem nebo bez a tělo ze tří nebo čtyř kusů. Další volbou byl způsob sešívání jednotlivých dílů buď okrasným stehem vnějším nebo obyčejným vnitřním.

Začali jsme pracovat nejdříve se šablonami, které jsme přenesli na látku a vystřihli. Dalším úkonem bylo navléknutí vlny do speciální jehly a pak nekonečné šití, které nebralo konce. Je pravda, že tahle práce je spíše pro švadlenky, ale šicí dovednost v životě jako když najdeš, říkal Tvořílek klukům, když se spocenýma rukama sváděli boj s jehlou. Největší oříšek bylo dno, které se muselo tak akorát vejít do prostoru čtyř sešitých částí, takže přišly na řadu špendlíky a hora trpělivosti. Všechny ty švy pak kluci otočili naruby a měšec se ukázal v plné kráse. Bylo ovšem potřeba ještě udělat otvory na stahovací šňůrku. Dřív by si asi poradili s koženým proužkem (který Tvořílek měl připravený také), ale proč si nevyrobit vlastní šňůrku pomocí pletacího kolečka?

Další hodinu se tedy splétaly barevné vlny do úhledného tunýlku. Práce to nebyla těžká, spíš taková relaxační šmodrchárna. Použily jsme dřevěné kolečko, díky jehož drahám se vlna úhledně spojovala. Jediné pravidlo, které práce měla, bylo mít prázdnou rýhu vždy nahoře (pomyslná 12 na hodinách) a každou čtvrtou vlnu přesunout na tuto pozici, pootočit zase na dvanáctku a tak pořád dokola, dokud nebyla šňůrka dostatečně dlouhu. Tedy skoro 30 cm. Hotový provázek byl prostrkán skrz dírky v měšci a dobře zavázán.  Měšec tedy máme, ale je prázdný. Chtělo by to nějaké dukáty, ale to až příště.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *