Papírové jaro

Papír je  úžasná věc, neb se na něj dá načmárat cokoliv a on to snese s anglickým klidem. Bohužel, jak se dostane k vodě, je jeho stabilní pozice narušena a jeho obsah mizí jako pára nad hrncem. Pokud bychom přirovnali papír k jaru, máme tu symboliku jako vyšitou. Apríl, coby čtvrtý měsíc v roce, má legraci v popisu práce, a to nejen 1.dubna. A stejné je to i s počasím. V neděli chodí všichni po výletech v tričku a v pondělí sněží. Tím pádem se zamýšlená procházka se Šikulky přesouvá z luk a strání do malířského ateliéru, kde si můžeme na jaro alespoň zahrát.

Sice už máme za sebou etapu sněženek a bledulí, ale zlatý déšť nadšeně oznamuje zahájení dalšího kvetení v podobě narcisů, tulipánů a macešek. Ty se sice po zásahu smíšených přeháněk neelegantně ohýbaly pod tíhou vloček, ale na jejich barevnosti jim to pranic neubralo. A tak jsem si řekla, že když nemůžeme mít jaro venku, uděláme si ho doma. Tam se najde všelicos, co se hodí k tvoření a malování. Třeba takové plato od vajec láká svými prohlubněmi k zamyšlení, co s ním, takže pak místo zasloužené siesty na sklonku dne celý večer vystřihujete jednotlivé chlívečky a děláte z nich recyklované květy, aby bylo druhý den na co malovat. Pokud máte pod palcem pár předškoláčků, začnete usilovně přemýšlet, jak jim zjednodušit práci, aby jejich oděv i tvořivá duše zůstaly bez poskvrnky a práce je bavila. Obzvláště tehdy, pokud používáte na barvení květů akrylové barvy, které připomínají po zaschnutí lesklou gumu a opravdu nejdou vyprat. Naštěstí vás osvítí náhlý nápad, který jste kdysi dávno viděli někde na videu, takže následně stříháte dna od pytlů na odpadky, abyste děckám nadšeně navlékli ochrannou vestičku proti potřísnění. Jelikož jsou květy velikosti poloviny Kinder vajíčka a vy velice dobře tušíte, že nanesení barvy by znamenalo sáhodlouhé mytí všech těch několika prstíků drátěnkou, volíte pomůcku v podobě kolíčku na prádlo neb dětské chirurgické rukavičky ještě nevymysleli. Potom už si můžete s hravostí sobě vlastní pobíhat od jednoho dítěte k druhého a dávkovat "bobečky barvy" dovnitř květu, aby je mohl malý umělec rozetřít do všech stran a zákoutí. Vaše radost je tak obrovská, že začínáte i míchat pastelové barvy pomocí bílé barvy, takže ve finále jste upatlaní ze všech přítomných úplně nejvíc. Děj má ale pokračování v malování molitanového motýlka, který se díky  kosmetickým tyčinkám "uchošťouchům" stává otakárkem tečkovaným, a to ve dvou velikostech.

Zatímco děti spokojeně odchází do svého jídelního koutku pozřít svou svačinu, vy si můžete nohy uběhat, abyste odstranili otisk jejich tvorby na pracovní ploše. Naštěstí následuje méně patlací fáze, která zahrnuje stříhání papíru a jeho lepení na čtvrtku. To už se nám začíná rýsovat travička zelená, čehož děti využijí ke spontánnímu zpěvu známé písničky. Konečně přichází řada na naše barevné květy, které si děti aranžují na přilepená papírová stébla. Vrcholem je pak kamínková výplň, zvolená dle vlastního uvážení. Na závěr pak můžete s tavkou v ruce kompletovat výtvor všem zúčastněným, aby nemuseli nést domů dílo po kousíčkách. Výsledkem je obdiv rodičů a dětské uspokojení. Sice jsme si už nestihli kytičky nastříkat nějakou líbeznou vůní jara, ale zato se ve finále z plochého obrazu stala jarní vázička, což je vlastně originál značky Šikulka.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *