Pavučinka

Pavučinka je název výkresu, který spadá do tématu "Máme rádi přírodu". Je to již 6 téma, díky němuž se mohou děti, chodící na kroužek malování každým rokem, zaměřit zase trochu jiným směrem. Pod pojmem příroda se dá totiž vymyslet kde co. Už ve čtvrté třídě nás učili, že příroda je živá a neživá, tudíž máme pro tento školní rok obrovské pole působnosti. Jen samotní živočichové by nám zabrali nemálo lekcí, natož pak rostliny, plody, elementy, nepočítaje krajinu jako takovou. Prostě a jednoduše máme se na co těšit.

Práci na výkresu rozdělila Malovajda na několik částí. Tou první bylo zapouštění vodových barev do mokrého podkladu v podzimních barvách, ale protože už měla neblahou zkušenost s tím, že děti klidně přidají do nálady spadaného listí modrou barvu, jednoduše jim misky přelepila páskou. Před samotným malováním se děti mohly podívat, kterak Malovajda předvádí tanečky štětců v barevném vlhku. Ťup se žlutou sem a ťupiny s oranžovou tam. Kde se vytvořila loužička, tam ji pomocí zmuchlaného ubrousku vysála, což zapříčinilo další úžasný flek na podkladu. Druhá malovací část patřila pryžovým tiskátkům ve tvaru listů. Když na ně Malovajda nanesla hustou temperu a opatrně list obtiskla na vytvořený obraz, byla iluze podzimu dokonalá. Děti si po chvilce přestaly lámat hlavu se štětci a vystačily si se svými vlastními prsty.

Tím jsme měli malovací část za sebou a ponořili jsme se do kreslení živočicha s osmi nožičkama, který spřádá na podzim své pavoučí sítě. Pro jistotu měla Malovajda pár typů, jak takový pavouček vypadá, a pak už nechala děti, aby si poradily samy. Prvňáčkové zvolili lehčí variantu, zatímco zkušené malířky si vybraly kresbu nejtěžší. Po vystřižení nákresu černou fixou bylo zapotřebí pavouka vystřihnout, což byla asi nejproblematičtější část hodiny, protože hrozilo nebezpečí, že všichni pavouci budou bez svých tenoučkých nohou. Jako poslední si děti namalovaly osnovu pavučiny, tedy rovné čáry, a to buď z rohu nebo někde v prostoru. Mezi ně pak spřádaly obloučky kolem dokola, aby tak vytvořily síť. Někdo si tam po nalepení pavouka ještě laškovně dokreslil mouchu, aby snad ten pavouček neumřel hlady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *