Sušenky

Sušenka neboli keks, je pečený zákusek, a jak sám název napovídá, většinou suchý. Dalo by se říci, že se jedná většinou o sladkou placku menší velikosti, která se vyrábí  hlavně z mouky, cukru a tuku, někdy se přidává také vejce. Tomuto druhu pečiva jsem nevěnovala moc pozornosti, neb už jsem vyrostla z let, kdy mě lákala Esíčka a žloutkové věnečky. Jednoduše řečeno, nenapadlo by mě si jen tak odpoledne pro sebe upéct sušenky k čaji. Nicméně omladina to má jinak, a když už po několikáté byl vznesen dotaz, zda bychom si nemohli upéct toto pečivo, kapitulovala jsem a začala pátrat po vhodném receptu. Jenomže! Zjistila jsem, že je jich milion. Můj požadavek, aby byl zdravý, vyvážený a chutný záhy ztroskotal. Po pár kliknutích mi bylo jasné, že musím slevit ze své urputnosti a začala jsem se zaobírat i recepty s moukou a cukrem. Čím více jsem se nořila do receptů, tím více ve mě narůstal zmatek. Proboha, vždyť je každý recept jiný a každý zaručeně nejlepší!!! Který ale vybrat?

Nakonec jsem skončila u 4 receptů, z nichž dva byly z mouky (špaldové a celozrnné) a dva alternativní z vloček a kokosu. Konečně měla moje dušička klid. Byla jsem spokojená. Jen mi vzápětí došlo, že každý recept čítá po 25 kouscích pečiva, na což nemáme ani dost času a já dost plechů. Inu došlo na poloviční gramáž a výsledek byl 100%ní. Jediné, co kazilo mou náladu byl fakt, že by mělo hotové těsto 30 minut odpočívat v chladu a já hledala řešení, kterak dokončit hodinu s upečenými sušenkami. Naštěstí přišla jedna duše dřív, takže zatímco ostatní teprve vážili suroviny, ona už mohla vykrajovat kolečka a dávat je na plech.

Výběr byl celkem jednoduchý = máslové skořicové sušenky ze špaldové mouky, kokosové sušenky s kokosovou moukou, kakaové sušenky s rumovou esencí a vločkové sušenky se semínky. Každá dívka si udělala sama svoje těsto a poté jsme pracovali ve dvojicích, kdy se už zpracovávalo těsto z mouky. To si musely děti vyválet přes potravinovou fólii, pěkně rovnoměrně, aby nebyly sušenky moc tenké. Vykrajování proběhlo klasicky pomocí kulatých formiček, ale hlavně díky Tescoma raznici s vyměnitelnými silikonovými nástavci, takže jsme měli na sušenkách jednorožce, kočičky, pejsky, zajíčky a jinou zvířenu. Těsta z kokosu a vloček však chtěla jiné zacházení. Z těsta si děti připravily stejné dílky, ze kterých udělaly kuličky, a ty pomocí vidličky nebo kovového zakončení paličky na maso (fakt úžasný sušenkový efekt!) zploštily. Plechy s pečícím papírem se nám pomalu začaly plnit hotovými sušenkami, takže jsem mohla zapnout troubu a hlídat čas. Ten vyšel úplně přesně na konec hodiny (to by nikdo nenaplánoval?!) Měli jsme upečené čtyři druhy sušenek a dopřáli jsme si i společnou ochutnávku. Holky si ťukaly sušenkami na zdraví a já si oddechla, že jsme nic nespálili a hodina běžela jako po másle. Takže nezapomeňte! Dát si o páté svůj čaj se sušenkami :o)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *