Narozky

Kdo by je neměl rád. Všichni na vás myslí, doma se dveře netrhnou, lednice je plná laskomin a večer vám udělají párty. O tom, že rozbalujete dárky jako o Vánocích už ani nepíšu. Jeden čas jsem měla tu čest pořádat pro skupiny dětí jejich narozeninové oslavy. Dnes se tomu říká animátor. Dle přání oslavence jsem vytvořila originální odpolední program pro kupu dětí plný her, soutěží, rébusů a piškuntálií, ušila si kostým a na pár hodin zapomněla na to, že jsem matka od dvou dospělých dětí. Bylo to tvořivé, hravé a rozhodně jsem využila na 100% svůj organizační potenciál. Jakmile má práce skončila, přišla na řadu gratulace a samozřejmě že nesměl chybět ani narozeninový dort. A právě o něm další hodině Malovajdy šlo.

Náš dort nebyl ani malovaný ani pečený, i když papírový byl dostatečně. Nejdříve jsme si zvolili, kolik bude mít pater a potom i jakou příchuť ta patra budou mít. Podle toho si děti vybraly ze škály barevných papírů ten, který představovala třeba borůvku, jahodu, vanilku, pistácii nebo banán. Abychom neměli dort šišatý a každé patro mělo svůj prostor, využili jsme kartonových šablon k překreslený na papír, obrys  si děti samy pak vystřihly. Asi nejsložitější práci dalo lepení, protože se nezačínalo lepit odspodu, nýbrž od nejvyššího patra, aby každé následující bylo s překryvem. Dát dort do prostoru čtvrtky tak, aby měl dort dole místo na talířek a nahoře na symbolickou svíčku, byl docela oříšek, ale hlavně že nám ten čtyřpatrák držel pohromadě.

Jako cukrářky při pečení barevného těsta se holky osvědčily, takže jsme mohli přejít ke zdobící práci. Pod představou, že máme v ruce marcipán, fondán, čokoládovou polevu, marmeládu, šlehačku nebo citronový krém, jsme sáhli po barevné modelovací hmotě, která po nějaké době zaschne a ztvrdne. To sice není absolutně vhodné pro zákusky, ale pro náš účel rozhodně ano, neb dort vydrží do té doby, dokud nebude předán do sběru po 20 letech skladování ve skříni. Co takové zdobení hmotou obnáší? Přesně to, co se s modelínou dělá normálně. Tvoření kouliček, placiček, tvarování úzkých válečků, ze kterých se dají dělat vlnovky a obloukovky nebo se z nich dá vytvořit dojem, že poleva přetéká po stranách dolů. Děti měly za úkol vyzdobit si každé patro v kontrastních barvách tak, aby např. žlutý žloutkový krém vynikl třeba na čokoládovém těstě. Někdo to pojal rozverně, takže dort měl nepřeberné množství příchutí, jiní dbali na kvantitu zdobení, čímž se modelína vršila do několika pater. Ostatně kdy se někdo v osmi letech dostane ke zdobení dortu v kuchyni, že jo? Vrcholem našeho snažení bylo smotání svíčky ze dvou pramenů hmoty, zakončené žlutým plamínkem z papíru.

Pozn. Ten se nesfoukává, protože symbolizuje další rok života, nikoli jeho konec, což mě přivádí k myšlence, proč vlastně lpíme od malička na tomto prapodivném rituálu. No možná proto, že o tom takto nikdo nepřemýšlel. Tak až budete zase slavit svoje narozeniny, tu svíčku si samy zapalte a nechte ji hořet celou dobu oslavy. Uvidíte, že vám bude líp na duši. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *