Lampionky

Za nápad vytvořit si vlastní lampionky může Pinterest a Tvořílkova záliba pracovat se dřevem. Ideálním materiálem z této kategorie jsou špejle, kolíčky, dřívka od zmrzliny a lékařské špachtle. Pokud si poslední dvě zmíněné věci navíc ještě zakoupíte v barevném provedení, máte estetickou stránku vyřešenou. Lampionky mají mnohá řešení, my se pustili do střední obtížnosti tím, že jsem si museli ze dřívek sestavit kostru, která měla ve finále vypadat jako kostka bez dna a víka. Tedy čtyři rámečky po čtyřech dřívkách. Děti měly na výběr materiál v přírodní či různobarevné formě. Abychom zajistili výplň těchto tvarů a přitom zůstal pohled do lampionku alespoň částečně viditelný, zvolili jsme si barevný voskový papír ve čtvercovém výřezu. Tím nastala možnost nekonečné kombinace barevných variant. Někdo měl každé okénko jiné barvy, jiní se nechali vést pravidelností.

Ke spojení dřívek děti použily tavnou pistoli, protože za ta léta už s ní umí dobře zacházet. Jediným úskalím bylo trefit správný úhel spojů, což bylo dost zásadní, abychom sladili set dohromady bez nežádoucích mezer. K lepení voskového papíru jsme použili šroubovací lepidlo a pro jistotu ještě vše zpečetili izolepou. Se sestavením čtyř částí dětem pomohl Tvořílek, hlavně s přilepením okrasných provázků mezi jednotlivé stěny, aby se dal lampionek pověsit. Na spodní stranu si děti ještě opatřily z kartonu čtvercové dno, aby se na jeho základech mohla ponechat svíčka, v našem případě ta na baterky, protože jinak by neměl lampionek dlouhého trvání.

Jenže znáte to, s jídlem roste chuť, a tak jsme nezůstali jen u výplní z kupovaného papíru, ale udělali si okenní tabulku vlastní. Stačil nám k tomu pečící papír, struhadlo, voskovky a žehlička. Roztavením barevného vosku vznikly nádherné vzory, kterým světlo v lampionku propůjčilo umělecký vzhled. Ovšem jak dlouhou životnost bude mít tento zázrak se nikde nepíše!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *