Výletování

Pod pojmem výlet si každý může představit cokoliv, třeba společnou procházku do přírody, návštěvu města s jeho památkami nebo vyjížďku na kolech pro fyzičku. Výletním dnem je většinou neděle, kdy se rodinka sbalí na příslušnou aktivitu s nějakým tím proviantem a zvolí příslušný dopravní prostředek. V podstatě se dá výletit pěšky nebo s použitím sportovních a dopravním prostředků. Zažila jsem výlety na kolečkových bruslích, s elektrickými koloběžkami, s walkinkovými holemi a samozřejmě s kolem. Co se dopravních prostředků týká, tak v mládí to byly hlavně vlaky a autobusy, protože naši neměli ani jeden řidičák. Dnes k tomu přibylo osobní auto a jednou za čas letadlo nebo loď. Ale protože výtvarné zadání znělo jednodenní výlet, musel let trvat jen hodinku. Děti to neměly jednoduché. Musely se rozhodnout kam pojednou, čím pojednou, s kým pojednou a jak bude vypadat krajina. Malovajda jim do toho ještě přidala tři druhy médií a práci s pozadím. Na jednu hodinu docela slušný počin.

Jako správné malířky si musely děti nejprve rozvrhnout linie na výkresu, tedy kudy povede silnice či cesta a zda se bude jednat o nížinu, vrchovinu nebo pahorkatinu.  V praxi pouhé dvě vodorovné nebo vlnité čáry zleva doprava. Trochu netradiční začátek pro někoho, kdo je zvyklý vzít do ruky pastelku a začít rovnou malovat detaily. Ale nedala jsem se a pokračovala s dalším krokem - vytvoření nebe. Pomocí kuchyňské houbičky jsme si namočili konkrétní úsek na čtvrtce, aby se vodové barvy měly v čem rozpouštět. Přitom měly děti respektovat spodní linie krajiny a vést štětec v tomto duchu. Nebe mohlo být vybledlé (naředěná vodovka) nebo jasně modré (sytá vodovka). Díky mokrému pokladu se pak daly tvořit obláčky, a to vysoušením s papírovým ubrouskem. Stejným způsobem jsem si vytvořili i krajinu, většinou s použitím zelené, šedé a hnědé barvy. Trochu jsme při tom porušili zažitý stereotyp a na zaschnutou vodovou barvu jsme nanášely další vrstvy, buď téhož odstínu nebo barvy tón v tónu, což bylo pro děti také nové.

Zatímco nám krajina zasychala na sluníčku, vrhli jsme se na dopravní prostředky, které měly děti a jejich blízké odvézt na výlet do přírody. Už v minulé hodině jsme se naučili používat předlohy k překreslení, což se nám i v této lekci náramně hodilo. Dalším typem, jak dostat vybraný obrazek na svůj papír, bylo klasické a známé kopírování obrázku proti světlu. Ale protože jsem si moc přála, aby jejich vozidla byla autentická, bylo povoleno obkreslit jen obrys, zbytek už byl na dětech. Pracovali jsme s tužkou, se kterou se už daly dělat drobné detaily. Po zbytek hodiny si děti svá vozidla vybarvily a po vystřižení nalepily na svoji krajinu.  V té následující hodině si děti ještě domalovaly ke svému výletu podle svých představ další detaily, které završily zřejmě jeden krásný den rodinné pospolitosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *