Podmořský svět

Moře přede mnou, moře pode mnou, moře nade mnou.....První variantu milují všichni coby letní dovolenou, druhá říká cosi o plavbě zaoceánským parníkem a tu třetí bych si představila vysloveně jako potápěč. Jelikož jsem ale nikdy neměla ambice a hlavně odvahu vnořit se do hlubin moře a zkoumat  jeho svět, musela jsem si vystačit s obrázky a filmy. Jako suchozemec dokážu obdivovat vše, co kvete a je zalité slunečními paprsky, ale jsem přesvědčená o tom, že i se silnou baterkou by se dalo na dně moře objevit spoustu barevných krás. Jelikož ani já, ani děti jsme neměly osobní zkušenost s podmořským světem, musely jsme si vystačit s kreslenými obrázky z omalovánek.

Nastrkat všechny rostliny a živočichy z podmořské říše na jednu čtvrtku není v lidských možnostech, ale vybrat ty nejznámější už se dalo. S dětmi jsme daly dohromady delfína, žraloka, medúzu, chobotnici, mořského koníka a želvu, hvězdici, mušle a řasy. To bohatě postačilo k tomu, aby se náš sen stal skutečností. Naším prvním počinem bylo vyznačit na ploše dno moře a nad ním začít kreslit živočichy. Tentokrát jsme ale nic nenačrtávali, nýbrž rovnou malovali rozředěným lepidlem (klovatinou) pomocí úzkého štětečku. Pro děti to byla výzva, protože na papíře nebylo vůbec nic vidět a musely si své kresby kontrolovat proti světlu.

Druhá práce spočívala v nanesení suchých kříd do části podmořské vody, právě přes již zaschlé lepidlo. Tím jsme vpravili dostatek barviva do podkladu, takže jsme jej mohli neohroženě dát poté do dřezu pod tekoucí vodu, čímž se klovatina vymyla a zůstala jen bílá linie původní kresby. Jarní prázdniny nám zajistily dostatečné proschnutí výkresů, na které si děti udělaly v další hodině pískový dekor a pomocí tavné pistole nalepily další mořské živočichy, tentokráte jako sádrové odlitky. Ty byly samozřejmě zbarveny do příslušných odstínů akvarelovými vodovkami a ve výsledném kroku udělaly z obrázku  trojrozměrný efekt.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *