Erby
To slovo je pro prvňáka velkou neznámou a je rozhodně potřeba ho doplnit slovem i obrazem, aby se dítko chytlo a mozek řekl:"Aha". Kdy jindy se zabývat erby, než v tématu Pohádka, a tak jsme si udělali malý výlet za poznáním......."Ano, děti, každá princeznička měla svého tatínka a je dost možné, že znala i jeho tatínka, tedy svého dědečka. Oba, )a všichni králové před nimi), se pyšnili "obrázkem", který charakterizoval jejich království, ať už barevností, tvarem nebo obsahem". A tomu obrázku se říká erb nebo štít, který používali vojáci království, aby se na bitevním poli rozeznali. To ale bylo kdysi dávno v minulosti. Teď máme také erby, ale říká se jim znaky. Má ho každý stát, město či vesnice. Náš státní znak vypadá takto......a spojuje Čechy, Moravu a Slezko. Zatímco znak naší obce se třemi šípy znázorňuje Středokluky, Nové Středokluky a Černovičky. Vidíte jak je to moudré? A jak by vypadal váš vlastní erb/znak? V čem jste výjimečné? Co děláte rády?
Ruce se začaly zvedat nahoru...."Já ráda plavu, já ráda kreslím, já ráda čtu......." A i když děti vůbec netušily, že existuje nějaká heraldika, pustily se s vervou do svých osobních znaků. Karton natřený bílým Balakrylem vypadal moc hezky, ale bohužel se ukázalo, že se na něm gelové pastelky trochu rozmazávají. Abychom vytvořili na erbu "pole", použili jsme obyčejnou tenkou lepicí pásku, která se jako šípy vinula křížem krážem od okraje k okraji. Vzniklé otvory posloužily jako prostor pro barvu. Po odlepení (u obyčejného papíru je třeba izolepu nahřát, aby netrhala papír) se nám ukázala krásná bílá místa (tedy v případě, že pod lepenku nevnikla voda). To, co erb charakterizovalo, byl vlastnoručně nakreslený a vystřižený obrázek, nalepený doprostřed.
Po svačině jsme si vyzkoušeli ještě jednu techniku s rozpíjením lihových fixů a vytvořením vlastního monogramu (iniciály byly dětem objasněny). Technika je to okouzlující, jen tu intenzivní vůni lihu bylo třeba větrat. Pokud máte doma nějaké tvrdé plastové desky (stačí i kancelářská košilka), dejte si pod ně obrys plochy, kterou chcete "mramorovat". Na slídu malujte různé barevné fleky blízko u sebe a poté použijte rozprašovač s technickým lihem (francovka nefunguje). Barvy se rozpijí a mírným náklonem desek spojí dohromady, což je impulz k rychlému přiložení bílého papíru, který tekutinu vsaje i s barevnými efekty. Náš papír byl opět tvaru znaku, na který si děti téže fixou po zaschnutí napsaly své iniciály (a samozřejmě domalovaly další nezbytnosti)