Deštník
Deštník neboli paraple je předmět, který můžeme směle nazvat provizorní kulatou střechou, pod kterou se můžeme schovat, když krápe, leje, mrholí, sněží, ale i když pálí sluníčko. V tom případě jde ovšem o slunečník, který se začátkem října už moc v našem šatníku neuplatní, takže jej nebudeme ani malovat. Ano, název článku je určený Malovajdě a jejím novým členkám, které touží po barevných setkáních. Některé jsou známé tváře, jiné se přidaly po menší pauze a ostatní mají premiéru.
Malovat deštník není až zas taková věda. My, co se kreslit teprve učíme, si můžeme pomoci různými triky a kouzly. Kdykoliv mám totiž nakreslit kruh, vznikne mi z toho šíša, proto si půjčuji ze své vlastní kuchyně různé velikosti mističek a talířků, abych si neudělala při šabloně ostudu. Deštník, jak je známo ale není koule, nýbrž mu stačí jen horní "pokličková" část, která má jen různá zakončení (rovné, vypouklé, vyfouklé, s obloučky na obě strany v různých velikostech). Některý deštník má totiž třeba jen 6 částí, takže z našeho pohledu se kreslí jen tři pruhy. To už bylo ale na dětech, jak moc členitý děštníček si udělají. Krajka byla sice krásná ozdoba, ale stříhat jí ze čtvrtky dalo trochu zabrat.
Jelikož jsme se chtěli trochu seznámit s výtvarnými médii, ukázali jsme si rozdíl mezi kresbou a malbou. S tím je také spojená velikost výkresu a volba vhodného štětce či linky. Naším prvním úkolem byla kresba dešťových kapiček (jasně, že jsme museli myslet na to, aby se kapky deště nevyskytovaly pod deštníkem!). Ty jsou většinou průhledné, ale na papíře jim sluší bílá a modrá barva. Použili jsme obě dvě, protože jedna část výkresu byla ve studených barvách a druhá v teplých. Modré kapičky tak krásně vynikly na žlutočerveném podkladu, který jsme následně pomocí vodovek a anilinek začali zapouštět do mokrého podkladu. Děti se naučily tupovat štětcem, protože rozetřením bychom ztratili duhový efekt.
Hlavním fíglem našeho snažení byl kontrast, a to nejen v barevném podkladu. Tím, že jsme pomocí gumových "žvejkaček" připevnili vlastnoručně namalovaný a vystřižený deštník na bílou plochu, vznikl po přemalování obrys, zatímco barevnou část deštníku jsme přilepili na protilehlou stranu. Efekt hodný aplausu. Kapičky malované voskovkou krásně prosvítily celý výkres, čímž jsme učinili dokonalé souhry s deštníkem, linery obtaženým, aby mu to nebylo líto.