Dětské listohrátky

Ač je ještě říjen, listí se již barví tím kouzelným nádechem podzimu a na zemi se tvoří šustivý koberec. Co jiného by mohla Malovajda s Tvořílkem vymyslet, než si s lístečky hrát. Učebna se proměnila v přírodní obchůdek, kde si mohly děti do košíčků nasbírat podle libosti všech darů. Každá krabička ukrývala poklady, kterých je touto dobou pro všechny venku dostatek - kaštany, bukvice, žaludy, ořechy, šípky, jeřabiny, hromadu barevných listů, ulity, větvičky, dýňová a kukuřičná semínka nebo květy mochny. Vybírat bylo z čeho, a tak jsme za ten den stihli udělat několik výrobků.

Holčičky se s Malovajdou nejdříve naučily rozeznávat barvy listů, jejich velikost a tvary. Pak se seznámily se suchým pastelem a zkoušely malovat obrysy listů hrotem, aby si je pak mohly vymalovat plochou. Zjistily, že je to daleko rychlejší vybarvování, než s pastelkami. Když už měly pomalovanou celou čtvrtku, zkusily si další novou techniku - roztírání kříd vatou přes různé tvary listů. A do třetice všeho dobrého se šrafovalo přes slabý papír, pod kterým jsme si ukryly obrácený velký list javoru. Ten si děti vystřihly a na novou tabuli mu přimalovaly svůj strom, na který pak list připevnily. A protože toho ještě nebylo dost, přilepily si děti na ježečka své lístečky z prvního malování, čím vznikl v pořadí čtvrtý výkres. Ani na nástěnku s nám to nevešlo, kolik jsme toho namalovaly a Malovajda byla prostě šťastná.

Tvořílek dětem připravil tentokrát těžký úkoly, a to vytvořit z přírodnin zvířátko, udělat podzimní závěs a nakonec podle vlastní fantazie zhotovit obrázek. Ze začátku to byla celkem lehká práce, když děti navlékaly barevné listy přísavníku na špejli a vzniklé housence udělaly ze suchých plodů obličej. Ale pak přišel na řadu závěs, a to se nám začal motat provázek do šišek a najednou nás navštívila teta "Netrpělivka" a pěkně zatočila s naší náladou. K tomu se přidala i její sousedka "Smutnivka" a bylo po závěsu. Ještě že měl Tvořílek pro děti léčivou medovou medicínu, která děti zase postavila na nohy. Dokonce tak, že jsme stihly dokončit i lepení na papír. Vznikl tak panáček Podzimníček, mandala a autíčko v lese. Tvořílek byl spokojený a rozdal dětem na jejich pastelky tučné odměny, a to i za to, že mu pomohly s úklidem účebny.

Komentáře jsou nyní uzavřeny.