Mrkvánky

Čím jsem starší, tím dávám větší přednost přirozenosti, obzvláště před Vánocemi mi to přijde rozumné. Doba, kdy jsem byla stále v pozoru, každému k ruce a dokonalá ve všech směrech, je minulostí. Stále více hledám důvody, proč jsou tyhle svátky tak předimenzované a proč nakládají na obyčejný lid takové břímě třeba v podobě umytých oken nebo pečení cukroví v době, kdy člověk neví kam dřív skočit.....dny krátké, pracovní doba dlouhá, každodenní vaření večeří, psaní domácích úkolů a vymýšlení dárků pro celou rodinu....opravdu nevidím jediný důvod vyměnit chvilku s knížkou pro sebe za vykrajování předražených a navíc nezdravých kousků, jen proto, že to tak dělaly už naše babičky. Doba se mění a chceme.li být IN, musíme jít s ní. Čímž jsme chtěla říci, že už na Vánoce nepeču, ale mám-li kroužek vaření, snažím se do  pečení zakomponovat alespoň trochu něco zdravého.

V našem případě to je mrkev, neboť jak už sám název napovídá, mrkvánky by bez ní nebyly mrkvánky. Recept nikoho neohromí surovinami, ale překvapí křupavostí a vláčností po upečení. Pokud dáte jako náplň švestková povidla místo nutely, máte další významné plus k dobru. Začali jsme vážením surovin, a to v hromadném stylu (přeci to nebudeme drobit na čtyřikrát). Mouka, máslo a mrkev. Ta jediná potřebovala naši péči a pozornost škrábáním a strouháním. K mouce jsme přihodili ještě špetku soli a kypřící prášek, a pak už jen míchali a míchali. Rukama, vařečkou, metličkami ....vzniklo z toho nádherné lososově zbarvené těsto, které mělo jen jednu jedinou vadu - změklo od teplých ruček a neustálého prohňoucávání, takže jsme ho museli dát na chvilku k ledu. Na řadu přišel další z domácích spotřebičů , a to elektrické koště, které pohltilo jistou dávku odpadlé mouky a mrkve ze stolu a zajistilo nám bezpečnou chůzi po kuchyni. S tímto nešvarem máme stále co do činění a ne a ne se to zlepšit....prostě je pod stolem tzv. nastláno.

O pár minut později  začala mrkvánková rošáda, kdy se čtyři dívky ujaly s válečkem na nudle své role, což nebylo vůbec snadné. Jak je známo máslo se matlá, a tak bylo zapotřebí podsypávat a otáčet vznikající placky z těsta tak, aby byly rovnoměrné rozválené a nelepily se na váleček.  No a pak už to byla brnkačka, kdy si děti pomocí speciálního tvořítka na pirohy, vytlačily kolečko, do kterého daly švestkovou náplň a uzavřením tvořítka vznikl úhledný šáteček (tedy pokud bylo těsto dostatečně silné a náplně nebylo zbytečně moc, pak ano). Předehřátá trouba se už tetelila, až pojme do svých útrob přešátkované plechy. Děti ještě pomazaly své výtvory rozšlehaným vejcem a po upečení posypaly moučkovým cukrem. Nebylo to sice exkluzivní  vánoční cukroví, ale báječná svačinka pro zimní odpoledne zaručeně ano.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *