Na horách
Únor je sice krátký měsíc, ale bohatě stačí k tomu, abychom si užili sněhu a lyžovačky. A když není bílé nadílky v nížinách dostatek, putují rodiny za zimními radovánkami na hory, obzvláště když mají děti naplánované jarní prázdniny. I Tvořílek s Malovajdou zatoužili po nějakém tom sportování a připravili pro děti týden s tématikou lyžování a bruslení.
Tvořílek na to šel od lesa a asi se trochu "nakazil" od Malovajdy, když připravil pro děti zasněženou krajinu na horách. Místo barviček ale použil bílý provázek, tekuté lepidlo a papír z kuchyňských utěrek. Děti si nejprve namalovaly na modrý karton svou představu hor a pak už jen nalepovaly provázek po vyznačených linkách. Nakonec vše přelepily papírem a postupně odtrhávaly rukama okraje.
Když bylo prostředí pro lyžaře hotové, zkusili jsme si představit, jak asi vypadá člověk, když lyžuje. Kam se naklání tělo, co dělají ruce a nohy, když mají na starost lyže a hůlky. K tomu nám úžasně pomohl dřevěný paňáca s klouby, takže si mohly děti naaranžovat svou postavu podle svého gusta. Abychom přenesli pohyb na plochu, využili jsme skládanky z papíru (hlava, krk, trup a končetiny ze dvou částí).
Na řadu pak přišlo to nejdůležitější. Vyrobit si svůj vlastní MODURIT. (jeden díl sody, půl dílu kukuřičného škrobu a 3/4 dílu vody - uvařit v teflonové nádobě za stálého míchání). Vzniklá hmota je úžasně hebká a tvárná. Pak už stačilo vzít si jen váleček, přiložit díly človíčka a obkrojit. Měli jsme naháče, kterého bylo potřeba obléknout, takže jsme si dotvořili bundy s kapsami, zipem, rukavice a čepici s bambulí či přeskáče. Lyže, hůlky a hurá na sjezdovku.
Až nám lyžař uschne, pomalujeme si ho akrylovými barvami, ale to bude až po jarních prázdninách.