Na lžíci
Pamatuji si na své tábornické kulinářské zážitky ještě docela dobře. Většinou to byla gulášovka z pytlíku, buřt guláš z kotlíku nebo karamel na lžíci. Myslím, že málokterý tremp si tehdy přibalil do usárky celý příbor. Se lžící se totiž dalo dělat kde co. Třeba jíst polévku. Ta naše Vařílkovská se červenala od rajčat, voněla po tymiánu a byla hitem všech školních jídelen. Jelikož ji před nedávnem vařila i Kuchařinka a můj web nemá rád stejné názvy příběhu, má "divné" pojmenování.
Kuchaříci začátečníci už vařili hráškovou a dýňovou polévku, která nevyžaduje dalšího zahuštění, zato rajská polévka se v něm přímo vyžívá. Tudíž nás čekalo vysvětlení, co je to paní Jíška, jaké má nejraději zacházení a co jí nejvíce sluší. Dítě ve 2.třídě si těžko představí, co udělá v hrnci zalitý tuk s moukou, takže jsme na to museli jít polopatě. Představa pudinku byla dětem jasná, takže jsme jeho strukturu zakomponovali do jíšky, alias polévkové kaše. Ta může být jednoduchá, cibulová nebo cibulovo-česneková. My vsadili na tu poslední, neboť tahle zelenina je top v celé kuchyni. Ideální je, když se jíška zalévá vývarem, ale my jsme si poradili s rajčatovou vodou (konzerva loupaných bio rajčat v protlaku).
Nejbáječnějším okamžikem našeho vaření však bylo ochucení a dochucování. Typickým kořením pro tuhle polévku je tymián, někdo přidává i skořici nebo bazalku. Děti si mohly vybrat, ale ve většině případů skončily v hrnci vůně všechny. Když už se nám suroviny provařily, mohli jsme začít ochutnávat, což je tak trochu hygienický oříšek. Přiznejme si, kdo doma neolizuje lžíci? Jenže ochutnávat 5 různých variant rajské polévky chce tak trochu manažerské schopnosti, aby se bacily A nepřestěhovaly k rodině C. Výsledkem toho všeho byl zmatek, ze kterého vyplinulo, že polévka nebyla dost slaná, a pak zase přiměřeně sladká. Další proměnnou byla zavářka. Naštěstí si děti zvolily "jen" těstovinová písmenka, někdo přidal smetanu a většina strouhaný sýr. Snad se někdy naučím nedávat svým svěřencům tolik možností na výběr, protože pak se má kuchyň mění v obludnou směsici čarodějského doupěte. Ovšem vidět malé strávníky u společného stolu byl prostě zážitek.