Podmořská koláž

Tento rok se brouzdáme krajinou, pozorujeme rostliny a zvířátka. Sice ještě není úplně počasí na mořské dovádění, ale kdo říká, že to musí být v Čechách a při Masopustu. Naše myšlenky jsou schopné díky fantazii procestovat celý svět, tak proč ne zrovna výlet na mořské dno. Sice je tam studená tma, ale my si na ni posvítíme, abychom viděli ty nádherné barvy korálů, ladné křivky medúz a chobotnic. Podmořský svět je jedno velké neprobádané tajemství, takže je načase ho trochu prozkoumat. Jelikož se jedná o výtvarnou koláž skládající se z mnoha kroků, bylo zapotřebí se začít na toto dílo postupně  připravovat.

Jako první přišla na řadu technika voskového pastelu a vodových barev. Na slabší papír kreslily děti bubliny (od potápěče?) a vlnky ve všech možných velikostech. Pracovat s voskovkou chce trochu síly, aby se vosk v dostatečném množství přenesl na papír a zabránil tak vodové barvě proniknout dovnitř. Děti tedy musely trochu více přitlačit (až se voskovky lámaly), ale výsledek byl uspokojivý. Barva vodovek už jen doplnila harmonický vzhled výkresu.

Druhá technika je též známá, ale málokdo na ni používá speciální papír na akvarelové barvy. Zapouštění do mokrého podkladu jsme už několikrát dělali, ale efekt z tvarováním potravinové folie jen jednou. Díky tomu se vytvoří lámavá struktura barevných skvrn. Tady jsme si pomohli anilinkami, takže barvy byly opravdu temné jako na dně oceánu.

Třetí technika měla podobný námět, ale vlhký barevný podklad se zasypával krystalky kyseliny citronové, která barvu trochu vybělila a zanechala na papíře krupičky.

Všechny tři podklady jsme museli nechat pořádně  zaschnout. Další hodina měla úžasnou předehru. Jelikož jsem si vymyslela, že podmořský svět bude mít živočichy ze sádrových odlitků, začala jsem se  poptávat po příslušných formách. Když nezafungovaly osvědčené kreativní kontakty a zbýval už jen týden do další lekce, sedla jsem k počítači a formy objednala s tím, že se prostě stane zázrak a děti budou mít na co malovat, ač situace hovořila jasně o nemožném. Po víkendu jsem bohužel našla v mobilu zprávu, že dodavatel čeká na platbu...? A tak jsem nelenila a uskutečnila objasńující hovor, ve kterém mi paní vyšla vstříc a já díky ní měla balíček hned druhý den ve schránce. Celý večer jsem odlévala rybičky a mušle jako divá, abych mohla s úsměvem dětem předložit jejich sádrový "výkres". Takže od teď prostě věřím na zázraky!

Děti si natrhaly papíry z minulé hodiny tak, aby tvořily podmořské proudy a nalepily si je na bílý podklad. Jeden druh techniky střídal druhou, takže koláž už takhle vypadala moc hezky. Ze zbytků jsme si ještě natrhali mořské řasy a nakonec si vybrali barevný rámeček z tvrdého čtvrtky. Pak už jsme se mohli vrhnout konečně na zvířátka. Oproti jiným hodinám měly děti opravdu velmi malou část na malovaní, takže si musely zvykat i na ten nejtenčí štětec. Jelikož byly odlitky 3D, dělalo nám trochu potíže dát barvu i na spodní okraje. Děti po čase přišly na to, že mohou pracovat s více barvami najednou a pomocí černého fixu a bílého akrylu si skutečně s malováním vyhrály. Živočichy jsem dětem na koláž připevnila tavnou pistolí a byla moc ráda, že to sádra zvládla. Mám ze všech výkresů velkou radost, ty silikonové formy prostě stály za to!

20220302_150403
20220302_150155
20220302_150359
20220302_144437

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *