Přežehlené voskovky
Řekněme si čistou pravdu. Malovajda nežehlí moc ráda, tedy co se prádla týče, ale pokud dojde o žehlení voskovek, je hned ve svém živlu. Rozumějte, ne že by to dělala na žehlícím prkně....(to by ho pak musela celé pověsit na zeď místo obrazu, což není praktické ani romantické). Možná se ptáte, jak na žehlení barviček? No, to si musíte nejdřív sehnat starší voskovky a mamce vzít z kuchyně struhadlo. Potom někde vyštracháte pár novin, abyste si s nimi pokryli pracovní plochu, protože jednou roztavené voskovky znamená "napořád roztavené voskovky". Samozřejmě, že by bylo dobré mít také nějaký kancelářský papír, lépe řečeno hodně kancelářských papírů, ideálně větší velikosti, protože jak se jednou pustíte do voskování, tak nejste k zastavení. Tím ovšem příprava zdaleka nekončí. K ruce se bude hodit zcela určitě role kuchyňských utěrek, nůžky, lepidlo, vodovky a štětec. Jo a abychom nezapomněli na tu žehličku! Bez ní by se vám žádná voskovka nerozpustila. Malovajda má takovou malou, speciální na enkaustiku, takže se dětem dobře brala do ruky.
Voskovková etuda začala strouháním voskovek na obyčejný papír. Člověk by nevěřil, jak ty malé potvůrky dokážou doletět daleko. I formát A3 jim byl malý. To, co bylo na papíře, jsme překryli dalším papírem a pak tento sendvič přežehlili přes pečící papír. Po rozlepení dvou půlek nám zůstala kropenatá plocha plná zajímavých tvarů, které nejvíce vynikly při pohledu do světla. Jednu část jsme si zkusili velkým plochým štětcem natřít vodovkou, čímž se potvrdilo známé pravidlo, že voda na mastnotě prostě nedrží. Druhou část jsme jen pocákali vodou a poklepem jednoho štětce přes druhý, jsme stříkali různě barevné kaňky do mokrého podkladu. Efekt byl také zajímavý.
Tím ale naše voskovková jízda zdaleka neskončila. Na řadu totiž přišel křídový papír (lesklý, tvrdý), se kterým jsme si zopakovali techniku se struhadlem. Po zažehlení vznikla nepopsatelná skrumáž čehosi, co by malý človíček rozhodně nenamaloval. Výsledným produktem byli dvě kartičky. Tuhle práci jsme ještě vyzkoušeli s přehnutým papírem, čímž vznikl dokonalý zrcadlový efekt.
Nejlepší přišlo opravdu až na konec, kdy si děti mohly vyzkoušet enkaustiku s uměleckými voskovkami (barevné kostky s větším množstvím pigmentu a speciálními vosky). Práce spočívala v nanesení kostičky na plochu žehličky a v různých tazích po voskovém papíře. Děti se seznámily s tahem do strany, přerušovaným tahem, tiskem žehličky, tvoření čar hranou nebo špičkou, ale i míchání barev na žehlící ploše. Hotové výtvory si mohly ještě dozdobit zlatým/stříbrným voskem a nakonec vše hadříkem přeleštit, což je právě výhoda speciálních vosků. Obyčejná voskovka vám nablýskaný výkres nikdy neudělá. Enkaustické kartičky si děti nalepily na větší formát papíru a popsaly tak, co jim právě daný výtvor připomíná. Využili jsme i zaschlé předešlé výkresy, ze kterých si děti vystřihaly různé obrazce a nalepily jako koláž na další papír. Jak je vidět, tak voskovky jsou multifunkční médium, které by nemělo doma nikdy zahálet.