Přírodní lékárna
Příroda má jasně zelenou! Během 14 dní vykvetlo snad úplně všechno a my se doslova koupeme v moři pylu, což Malovajdu inspirovalo k tomu, aby se zaměřila na květenu, ba co více, květenu léčivou, protože alergici se množí stále rychleji. Naštěstí jsou všechny malé malířky odolné polétavým alergenům, takže jsme mohli směle tvořit.
Už cestou na kroužek dostaly děti za úkol najít 5 krásných lístků, které by mohly být léčivé. Pravdou je, že podél silnice se to heřmánkem zrovna nehemží, ale list pampelišky s bezinkou nám postačil. Navíc si někteří vyzkoušeli i bobříka odvahy, když si utrhli kopřivu.
Když jsme se sesedli k jednomu stolu, rozpovídaly se děti o tom, jak je doma maminky léčí bylinkami, když jsou nemocné. Zjistili jsme při tom, že se z léčivek dá dělat třeba šípkový čaj, bezinková šťáva, pampeliškový med, jitrocelový sirup, měsíčková mastička nebo heřmánkový obklad. Přitom jsme si očuchali všechny bylinky, co měla Malovajda nasbírané od loňska.
Děti vůbec netušily, že je čeká malování bylinkového textilního pytlíčku, na který si vytvoří vlastní květinkovou jmenovku. Když jim Malovada na talířky nastříkala tatínkovu pěnu na holení, měly z toho srandu a chtěly se holit. S pár kapkami barviček a párátkem ovšem začala ta správná míchanice, do které si děti obtiskly papírové kolečko. Po seškrábnutí zůstal krásný duhový ornament, ze kterého už stačilo jen vystřihnout květinku a podepsat si ji.
Druhý úkol byl jednoduchý - textilními fixami namalovat květy léčivek a s třetím úkolem si děti také poradily hravě. Nasbírané lístky si naaranžovaly na druhou stranu svého bylinkového sáčku a s Malovajdou přestříkaly barvičkami na textil. Vznikly moc hezké obtisky, na které se přilepila jmenovka. Barevná mašle dokončila naše velké dílo. Možná že bylinkový pytlíček nebude zrovna nacpaný hluchavkou, ale bude dobrý třeba na lusky. To už ale bude léto!!!