Strašidla a bubáci

Tahle stvoření mají svůj den, ať se nám to líbí, nebo ne. Každý máme toho svého strašáka někde schovaného, většinou v hlavě v podobě strachů. Ale tak, jako slavíme dny veselé, je potřeba umět přistoupit i k svátkům, které spíš vedou k tichosti a vděčnosti. Tvořílek s Malovajdou však pojali tento zvyk po svém a vymysleli pro děti zábavné tvoření v hravém stylu. Den byl jako malovaný, a tak se šlo s Malovajdou ven na sluníčko. Cestou jsme si s holčičkami povídaly o tom, jak vlastně takový  duch vypadá a s křídou v ruce jsme si hned tu svoji představu nakreslily. Když bylo dílo hotové, vyměnily jsme si barvičky v ruce a udělaly škatulata hejbejte se. K již namalovanému strašidlu jsme domalovávaly na čas něco zajímavého, takže po chvilce měla paní Duchomilková nalakované nehty,  bubák Emílek svítící koloběžku a strašídýlko Ela dvě hlavy. Jenže i takoví duchové potřebují něco jíst, a tak jim holky na obrovský talíř nakreslily špagety s kečupem, vdolečky se šlehačkou a ovoce. No snad to bubáci zvládli ve zdraví. Nakonec se všem podařilo nakreslit dohromady postýlku i s nočníkem a ani se u toho nikdo nehádal.

V učebně jsme si pak vzali velký papír a pomocí trhání z něj udělaly strašidla, která měla zvláštní tvary - no ostatně, jak duchové mívají. Když začala Malovajda papír muchlat, měly holky zděšený výraz v očích, ale když pak poznaly, že se přes vzniklé hrany papíru dobře jezdí voskovkou, která zanechává prapodivné tvary, začalo se jim to líbit. A tak jsme střídaly barvy a zase muchlaly papír, dokud nebylo dílo vidět i na dálku. Každému strašidlu jsme ještě přidělaly z odstřižků kapsičky a pak už se učebnou ozývalo samé HU-HU- HU.

 

Zatímco nám papírová strašidla zdobila tabuli, čekal už Tvořílek netrpělivě na své kamarády, aby se s nimi mohl pustit do práce. V zásobě měl nápad na šití jedinečných exemplářů z rodu bábukovců, a k tomuto účelu připravil pro kluky švadlenkovské náčiní. Začali jsme s tvořením hlavy a naučili se steh zvaný "šup sem, šup tam", kde se látka napíchává po kouskách z ruby a z líce. Do utvořené mističky si dali kluci papírovou kouličku a pevně svázali pod krkem. Ještě, že to jsou strašidla a nic je nebolí! Asi největší zábava začala nasazováním obličeje pomocí samolepek, korálků a vlny. Na řadu přišla i chlupatá štětinka, coby anténa. Černý háv byl další etapou tvoření, a tak si vzali kluci barvičky a vtiskli mu svůj osobitý ráz. Nakonec si s pomocí Tvořílka přidělali hlavu k tělu a ještě mokré výrobky dali na výstavku. Téma pavučin, dýní a pavouků bylo završeno. Čas dušičkový v Druženě proběhl ve vší hravosti :o)

Komentáře jsou nyní uzavřeny.