Bílá paní

Středokluky leží co by kamenem dohodil v blízkosti obce Okoř, kde jak je známo stojí zřícenina stejnojmenného hradu. Už staří trempi (hladoví a sešlí) si notovali písničku o tom, že světla tam nehoří, protože Bílá paní chodí brzy spát. Nevím sice kolik bylo dotyčné let, ale předpokládám, že její duch už přesluhuje. Ač jsem žádného neviděla, je všeobecně známo, že její bílý hábit svítí do noci a je vyšperkovaný odlesky hvězdného nebe. Malé malovajdy měly tuto hodinu možnost vžít se do role malé Leontýnky z filmu Ať žijí duchové a pomalovat si její bílou vysokou čepici, co se podobá spíš kornoutu na bonbony.

Abychom odlehčili trochu ponurosti starého hradu a temné noci, použili jsme na barvení bílých čtvrtek zábavnou techniku s foukáním jarové vody přes trubku (novodurovou, nařezanou na menší díly) na  jejímž jednom konci byl gumičkou přivázaný kus látky, přes který se mocným dechem vytlačovala barevná voda v podobě pěny. Když máte tu trpělivost nechat vyšumět všechny bubliny na jednom místě, získáte odměnu v podobě flekatého čehosi, co působí nadýchaně a něžně, což byl náš výtvarný záměr. Ovšem musíte počítat s tím, že dítko držící tuto trubku v dosahu mnoha lákavých barev se chová jako utržené ze řetězu, foukajíc tak zběsile, že vytvoří kaskádu bublin sahajících 30 cm do výšky nebo, v tom horším případě, promáčí papír pod tíhou mnoha foukanců, čímž je totálně po zamýšleném efektu.

Prostor pro schnutí čtvrtek jsme nechali volnému malování Bílé paní  černou tuší vybarvenou pastelkami, což se ukázalo jako dobrý nápad, neboť náš pracovní prostor potřeboval trochu větší údržbu, než-li obvykle. Dokonce došlo i na žehlení čtvrtek, protože sluníčko si s tím promočeným papírem nedokázalo tak rychle poradit. Čekala nás totiž ještě jedna výtvarnická zajímavost se zubním kartáčkem. V podstatě se používá na vodovky místo štětce a barva se stříká na papír "šimráním štětinek", na což jsem dívky vybavila částí gumové rukavice v domnění, že po názorné ukázce bude jasno. Netušila jsem ovšem, že technika pohltí dívky tak mocně, že budou více barevné jejich ruce, než výkresy.....Nicméně pár tahy tavné pistole se nám podařilo hotové čepice uvést do kuželovitého tvaru a doladit bílými fáborky krepáku. Snad z toho holky nebyly náměsíčné .o)

20240521_150316
20240521_145744

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *