Boloňská omáčka

Špagety jsou tutovka. Alespoň v naší rodině to platilo vždycky, když jsem coby matka zanechala své dva syny v péči jejich otce, který měl ten večer vařit. Vždycky byly špagety! Považuji je tak trochu za "dětské jídlo", kterému stačí trocha kečupu a sýra. Žádná velká věda. Nicméně mým záměrem není naučit děti používat dochucovadla, nýbrž je naučit chutně vařit.  Na boloňské omáčce není nic těžkého, základem je pár obyčejných věcí - cibule, mrkev, celer a maso. Fajnšmekři vše vaří ve víně, nám postačila voda - přeci jen jsme dětský kroužek, že. Ale vraťme se k vaření.

Jakmile děti vidí na stole připravenou cibuli, pláčou už předem, ostatně jako každý frekventant mého vaření. Velmi dobře vědí, že si musí projít chvilkou štípání a slzení, ale věřím tomu, že časem si zvyknou, protože jim stejně nic jiného nezbude. Krájení na kostičky je stále dovednost v probíhajícím procesu. Držet větší nůž v malé ručce není obvyklé, natož s ním vykonávat takové chvaty, aby to uspokojilo estetický vzhled zeleniny a vyhnulo se zdravotnímu materiálu. Nevím čím to je, ale děti většinou položí nůž vodorovně na potravinu a myslí si, že pouhým dotykem udělá nůž práci za ně. A tak hodinu co hodinu trénujeme jednu ze tří verzí, kterak zanořit nůž a vyvinout potřebnou sílu a tah k uříznutí čehokoliv. Základem je, aby se nám na prkénku nic nekutálelo a pak je také důležité postavení prstů druhé ruky. Tohle nějakou chvíli děti zkouší a pak stejně krájí zeleninu hlava nehlava, protože  úhledné kostičky jsou prostě nuda (nedej bože, abychom vařili pro celou rodinu .o).

Když máme první fázi za sebou, můžeme se postavit k plotně. Každé dítko k té své a pak už jen podle pokynů vkládají nakrájené suroviny do svých kastrůlků. Někdo má stále ještě velký respekt z teplého oleje, jiní bojují s otvíráním konzervy a mnozí se velmi neochotně dotýkají syrového masa, ač je mleté. Každopádně ve třetí fázi, kdy to v kuchyni už voní a děti jsou natěšené, se konečně dočkám pochvalného mlaskání při neustálém ujídání, což je pro lektora největší radost. Boloňská omáčka měla sice v každém kastrůlku jinou konzistenci, ale ve spojení se špagetami to pak všem bylo jedno. Pusu jsme měli červenou úplně všichni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *