Čajový dýchánek

Není nad to, když si můžeme odpoledne posedět u šálku čaje. Obzvláště, když je leden a vy se setkáte s někým, koho jste dlouho neviděli. Čajový dýchánek pro holčičky ze Šikulků je tak trochu obřad. Prostřít ubrus na stůl, vybrat si tu správnou barvu hrnečku, zamyslet se nad příchutí čaje, doplnit vše talířkem s plátkem citronu, lžičkou a cukřenkou. Na předškoláka úkol jako hrom. Jenže my nejsme v hotelové škole, kde se učí správnému stolování, ale na kroužku, kde si malujeme a tvoříme jako.

Tak, jako je důležitý výběr porcelánu, stejně velkou váhu má i výběr papíru. Pro naši holčičí příležitost jsme si vybrali papír křídový, po kterém to pěkně klouže, zvlášť když si k tomu vezmete ještě gelové pastelky. Ty mají úžasnou výhodu v tom, že za sebou zanechávají tlustou stopu, do které se dají navíc ještě vyrývat ornamenty. Aby děti měly představu, jak celý výrobek bude vypadat, zvolila jsem svůj hrneček duhový, tedy proužkový. Jelikož jsem neměla v úmyslu vytvořit si celý set, který by čítal i jiné vzory, měly děti hned jasno a "jely" jeden proužek za druhým. Estét jako já by volil soulad v barvách i rytmu, nikoliv však omladina. Tu uchvátil výběr barviček na stole,  které chtěly všechny vyzkoušet a bylo jim jedno, zda je taková nebo maková. Ve stejném duchu se vybarvovalo i ouško hrnečku, ubrus a plátek citronu.

Celý ten náš čajový dýchánek by se nemohl obejít bez opravdového čaje, který jsme si dopřáli o přestávce se sušenkami. Než jsem stačila ve vedlejší místnosti sklidit stůl, měli holky cukrové rty, což v praxi znamenalo že byl cukr všude. Za odměnu mohly děti umýt nádobí .O) Od té chvíle byly děti jako na drátkách (na cukru) a šlo to rychle. Na barvenou čtvrtku si nalepily papírový talířek, do vyřezaných otvorů vsunuly hrneček (takže vypadal jako půlka 3D), do něj daly plátek papírového citronu, vystřiženou lžičku a samozřejmě i opravdový sáček čaje, jehož nitka koukala z hrnku. Ještě domalovat páru, jako že se z něho kouří a přilepit ouško.  Stačili jsme sklidit a na závěr si dát dýchánkový taneček. Po dvouměsíčním klidu v domě to byla taková radostná zvučná změna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *