Cestovatelky

Představte si ty možnosti.....kdyby vám teď a tady někdo navrhnul, že můžete vycestovat kamkoliv budete chtít, dá vám na cestu všechny peníze a zajistí, abyste si připadali jako Alenka v říši divů. Navíc máte výběr ze čtyřech ročních období a zavazadlo i outfit si můžete pořídit jaký chcete Taková malá výprava s barvičkami v ruce má prostě své kouzlo, i když zrovna sedíte doma s prázdnou peněženkou. Hlavní je vědět, co chcete! Být na severním pólu a mít na sobě krátké tričko? Proč ne! Prožít den s opičkami v pralese a jíst přitom pralinky? I to je možné. Alespoň ve výtvarném kroužku tomu tak vždycky bývá.

Postačí k tomu jen nějaká ta bílá čtvrtka, vodovky a různé druhy štětců. Jenže představa v hlavě, je představa v hlavě a ruka je zvyklá malovat svůj styl, ať je člověk na Sibiři nebo Tahiti. Děti si už vyzkoušely, co znamená "náčrtek" obyčejnou tužkou - takové to předkreslení, kde asi tak může být hlava a kam do výkresu zasadit nohy, aby neměly trpasličí velikost. Další možností u vodovek je začít si předkreslovat svého cestovatele tou nejsvětlejší barvičkou a teprve poté mu dát něco na sebe. Ale ať zkoušíme jakoukoliv techniku na "předkreslení", vždycky to skončí těmi nejtitěrnějšími detaily, kterých je štětec a děti vůbec schopny. A tak jsme si pomohli geometrickými tvary - kruh jako hlava, elipsa jako tělo a dlouhé obdélníky coby ruce a zkusili jsme to všechno "vmáčknout" na A3. Je pravda, že tento rozměr je úplně jiný pro prvňáčka, který i když stojí, tak na horní část čtvrtky prostě nedosáhne a zcela odlišný pro velkou slečnu, takže někteří museli u malování stát.

Pracovat se štětcem tak, aby mu neodpadávaly chlupy z těla, je stále dřina, obzvláště když je před dětmi větší formát. A držení tohoto nástroje stále připomíná pilného žáčka v lavici, který drtí pero jako papírovou vlaštovku. Zápěstní klouby jsme museli trochu rozhýbat, aby se mohl štětec rozvinout ve svých dovednostech a kresba byla vláčná. A nakonec jsme se naučili, jak vymalovat vodovkami pozadí tak, aby to nepřipomínalo ranní klučičí rozcuch. Takže suma sumárum jsme to cestování měli s menšími zastávkami, ale podařilo se nám být v několika zemích světa a naše zavazadla byla rozhodně originální. A kam byste se vydali na cestu vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *