Dívčí lázně

Řekněme si to na rovinu, Není-li zdravý duch, není zdravé ani tělo. Známé to poříkadlo, ale kdo by se obtěžoval vykonávat duševní hygienu, když je na světě tolik věcí k vyřízení.....a přitom je to tak důležité! Ještě, že existují alespoň lázeňské domy, ve kterých se na toto dbá.  Pokud se rozhodnete něco pro sebe udělat, sbalte si své nejlepší kousky ze šatníku a nechte se hýčkat. Duševní pohoda má totiž své benefity. Kromě toho, že za vás uvaří, vyperou a uklidí, budete mít čas jen sami na sebe a v klidu si užijete těšení na rozmazlování. Už si to teď představujete.......? Relaxační hudba podbarvuje světlo svíček a vůni esenciálních olejů, všichni jsou na vás hodní a vy si připadáte jako v ráji.......Ano, tak takhle nějak bychom taky mohli někdy žít (někdy často!)

Když jsem si tak snila o této delikátní dámské záležitosti, říkala jsem si, proč tenhle prožitek nedopřát i těm mladším (tedy mým svěřenkyním Dívčího kruhu). Ony sice vůbec podobnou péči nepotřebují (neb jsou hříšně mladistvé a přímo na začátku rozpuku), ale není na škodu je seznámit s nabitými zkušenostmi starších. Ostatně být v prepubertálním věku si žádá býti včas a kvalitně informován. A tak jsem se zanořila do hlubin své duše, paměti i internetu (kdy mi asi tak naposledy bylo "náct"?!?) a začala skládat odpolední program s lázeňskou tematikou. Lehátka a vířivky doma nemaje, musela jsem se spolehnout na vlastní wellness prostředky, které jsem během svého života nastřádala a zařadila do péče o své tělo. Naštěstí jich bylo dost pro nás všechny :o)

"Každá péče začíná zdravým životním stylem. Vůbec vám nepomůže, když budete mít na sobě drahé hadříky, vrstvy líčidel, cpát se sladkostmi nebo fastfoodem, navíc u modrých displejů. To pak fakt zapomeňte na nějaké osobní fluidum! Krása musí vycházet zevnitř!" Tak takhle nějak jsem začala svou přednášku na téma Péče náctiletých. Samozřejmě doplněná dramatickými vsuvkami s hereckým podtextem. Tuhle práci zbožňuju. Abychom ale nezůstali jen u plytké teorie, přešli jsme hned k realizaci. Jako první byla na řadě KŮŽE. Orgán to důležitý pro náš kontakt se světem, spojený s dotyky a vjemy všeho druhu. My jsme si jej otestovali hrou, ve které měly dívky projevit jakoukoliv náklonost ke svých vrstevnicím. Někdo pohladil, obejmul nebo poškrábal na zádech. Své hodnocení pak každá ukázala mlčky na prstech. Zatímco ledabylé pohlazení od kamarádek bylo hodnoceno vždy za jedna, moje láskyplná starostlivost obdržela za tři...(asi fakt už nemám holčičí hormony :o))))

HYDRATACE bylo další téma, které jsem začlenila do lázeňské výuky a přirovnala ho k péči o květinu. Stejně jako ona,  i my jsme tvořeni z větší části z vody. Kdo se nemyje a nepije, uvadá a stárne! Což jsem demonstrovala "deštěm domácím" v podobě levandulové pleťové vody. Následovala obličejová mimika, ukázka všech možných druhů mýdel, zakončená výrobou vlastního glycerinového mycího prostředku.

Péče o VLASY by byla na další hodinu, pro nás ale bylo důležité uvědomit si hlavně jejich symboliku. Ženský vlas má totiž magickou sílu a je ukazatelem životní vitality, a tak je potřeba k němu také přistupovat. Naše předkyně v tom měly jasno a chránily si svou posvátnou energii (dívky zaplétání copů a vázání pentlí, zatímco vdané ženy to řešily čepci a šátky). Braly vlasy jako napojení na přírodu, takže čím delší tím lepší! (už jste někdy viděli princeznu, která by byla ostřihaná na ježka? Locika o tom ví své :o). Náš dívčí kruh je ale vlasatý a velice dobře jsem všem prováděla masáž vlasové pokožky (což byl tak trochu návod, jak šetrně mýt svoje vlásky). Největší úspěch ale mělo "šidítko na vlasy", které prostě "dělá dobře" a holky u toho slintaly blahem.

20220223_141412

U OBLIČEJE  jsme ještě chvilku zůstali a zabrousili malinko k tématu akné.  Náctiletí totiž procházejí hormonální tsunami, která vyplaví na povrch kůže vše, co najde v zákoutích duše. Začne období pupínků, beďarů, mastných vlasů a podrážděnosti. Dobrá zpráva je, že o  tom dívky už ví a vědí, co s tím mohou dělat. Inhalace párou je jedním ze způsobů, jak otevřít póry a vyplavit nečistoty, což jsme praktikovali v kuchyni s heřmánkovou vodou. K dočištění byl  posloužit obličejový antistresový kartáček (TianDe) a k masáži váleček z krystalu. Jediné, na co jsem zapomněla byly obligátní vlhké vatové tampony na oči, které by dokonale navodily lázeňskou idylku, ale držte pěti holkám župan nad hrncem, když se napařují.....to fakt stihnout nejde :o)

20220223_111231

Hodiny letěly jako zběsilé a nás ještě čekaly tři procedury (opravdu jsem si bláhově myslela, že narvu tohle téma do 1,5 hodiny???) V obýváku to vypadalo jako po náletu, takže jsme si vyhledali volné místo pro židle do kruhu a začali se věnovat svým rukám. Zběžně neboť kdybych se rozvyprávěla, tak se šlechtíme ještě na Velikonoce... RUCE jsou jedním z mnoha míst, kam padne oko muže, a tak by měly být krásné, což ale představuje soustavnou péči. Teenager to asi řešit nebude, ale mladá žena už ano. Ukázali jsme si tedy soupravu na manikúru, praktický pilníček (hranol) a namasírovali jsme si ruce kokosovým olejem. Když si to děláte sami, není to takový požitek, jako když vám to udělá někdo jiný, takže jsem každé namasírovala alespoň jednu ručku  Vyprávění o nehtech jsme vzali zkrátka (rudé a dlouhé nehty jsou symbolem  agrese, takže se zákonitě naskýtá se otázka, proč by žena měla vlastně bojovat...). 

NOHY, jenž jsou též nedílnou součástí naší tělesné výbavy, bychom si měli hýčkat. Nosí nás celý den a spojují nás ze zemí (ukotvují v realitě). V lázních vám udělají reflexní masáž, pedikúru nebo vám dopřejí Priessnitzovy koupele. U Ivči stačí lavor s Rochovou solí, masírovací váleček, nahřívací pohankový polštářek a akupresurní plošina. To vše pro prokrvení důležitých bodíků, které se jak známo na plosce nohy nacházejí. Holčičkám jsem po koupeli namasírovala opět jednu nožku, ponožku si už nandaly samy. ..

Posledním prožitkem byla ZÁDA. Místo pro škrabkání jako stvořené. Udělat všem dívkám dobře najednou nešlo, takže jsme si udělali řadu a vzájemně se obmasírovali všemi dostupnými předměty - akupresurním dřevěným pásem, pěnovými míčky, fazolemi v ponožce nebo tzv."lunochodem", což je přístroj, který dokáže přejet i přes klouby či hlavu. Nahřívací polštářek na šíjové svalstvo přidal jen k další spokojenost.

20220223_143505

V lázních po každé proceduře následuje povinný relax v lehátkách s dekou, s tlumeným světlem a podmanivou hudbou. Tenhle luxus si budeme moci dopřát až příště, neb nic netrvá věčně, ani Dívčí lázně ne. S upřímností musím říct, že takto strávená 1,5 hodina s děvčaty je jako být měsíc v ráji. Bylo to intenzivní, veselé a nabíjející. A já jsem za to nesmírně vděčná. Holky DĚKUJI.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *