Dvorní šašek

Masopustní období zaválo Malovajdu zase ke královskému dvoru, kde měl šašek, jako králův rádce, velice důležitou úlohu. Nejen, že obveseloval už od středověku panstvo na hradech, ale měl také roli moudrého zpovědníka. Mezi jeho obvyklé rekvizity patřily pestré šaty s obrovským límcem a čapka s rolničkami, takže byl všude vidět i slyšet. Často se od ostatních něčím lišil, ale vždycky mohl říkat co chtěl a komu chtěl, avšak ke královi měl být šašek vždycky pravdomluvný. Dnešní děti znají šašky spíš z cirkusu nebo starších pohádek.

Naše Malé Malovajdy to tedy neměly vůbec jednoduché, protože malovat něco, co ještě neviděly nebo nezažily, je opravdu těžké. A tak jsme se domluvili na tom,že to bude človíček, který má rád kolem sebe radost, nosí veselé barvičky, má pusu od ucha k uchu a rozchechtává dětská bříška. To už se malovat dalo. Někdo si vybral šášu, který metá kotrmelce, další co si jen tak stojí, což ovšem nebylo tak důležité. Hlavní rozhodnutí spočívalo ve výběru "látky na jeho šaty". Puntík nebo proužek? Kostička nebo kosočtverec? No a teď šašku raď.

Dnešní hodinu děti malovaly s voskovkami. Jsou klouzavé a pěkně syté (když se pořádně přitlačí), takže se s nimi rychle pracuje. Navíc v kombinaci s vodovkami vytváří přesně ten bláznivý efekt, který je šaškovi tolik vlastní. Z bílé čtvrtky jsme pak vystřihli kolečko a pomocí svorky připevnili k tělu, takže se hlava dala otáček do všech stran. Z papírové krajky si děti udělaly velký límec a volány na ruce i nohy. Nakonec stačilo domalovat boty, obličej a dolepit čapku s papírovými rolničkami. Už za samotného malování byla v místnosti nálada velice hravá, takže děti dostaly za úkol šířit ji dál ve svých domovech. Snad se tahle role moudrého a pravdivého bláznovství usadí ve všech rodinách, aby bylo nejen veselo, ale i v leda čems jasno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *