Havajský koktejl

Když se řekne Havaj, znamená to azurové moře, hřejivé sluníčko, barevné květy a osvěžující nápoje. Malovajda tohle všechno potřebovala jako sůl aby načerpala nových sil, a tak vzala děti s sebou. Představa, jak všechny leží na pláži a popíjí koktejly z mandarinek nebo papáji, byla famózní. A to dokonce až tak, že jsme si k tomu malování opravdu udělali  citronádu s pomeranči, zasunuli brčka do skleniček a cucali kostky ledu, jako kdybychom měli v obýváku 35°C. Děti byly blažené, a to jsme  nezačali ani malovat.

Tentokrát jsme použili již hotový obrázek z minule, kdy jsme zapouštěli anilinkové barvičky a na mokrý podklad jsme zmačkali potravinářskou fólii. Ta udělala z vody a barvy rýhy, které opravdu připomínaly veselé havajské květy. Na stole byly připraveny papírové skleničky, které měly děti za úkol naplnit (vymalovat) šťávou z několika druhů ovoce. Ananas, granátové jablko, citron, jahoda, kiwi. Vybarvit skleničku ale vyžaduje jistý respekt k jejím tvarům, takže nelze šmejdit pastelkou po ploše, jak se nám zlíbí, ale pěkně jedním směrem, ideálně tím vodě-rovným.  Navíc po názorné ukázce, jak se červený sirup rozpouští ve vodě, měly děti tento efekt napodobit tím, aby barva jedné ovocné šťávy přecházela plynule v druhou, což už tak jednoduché nebylo.

Dalším složitějším zadáním bylo překreslení plátku citronu a pomeranče podle skutečně předlohy. Děti použily černý fix a pastelky. Malovajdě ovšem netračila jen jedna barvička a chtěla po dětech, aby používaly několik jejích odstínů k dosažení šťavnatosti ovoce.. To měly malířky možnost vyzkoušet ještě na dalším ovoci, které mělo plavat v koktejlu. Posledním úkolem bylo namalovat podle kostky ledu několik jejích kopií a přilepit i s ovocem na papírovou skleničku. Ta měla na okrajích bílé přesahy, které se nalepily na podklad blíž k sobě, takže se sklenička jakoby vydouvala do prostoru. Posledním zkrášlovacím efektem bylo přilepení brčka a ozdobení plátky citrusů. Druhá sklenička měla motiv havajského květu a byla naplněna jen vodou s bublinkami. Hotovo. Už abychom na té Havaji vážně byli....

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *