Kanadský lapač

Severní Ameriku navštívil Tvořílek s dětmi v dubnu. Akorát tak doba na něco nového do přírodního obydlí. Indiáni mají šamanství v krvi a moc dobře vědí, co je pro člověka dobré a co ne. Třeba takový zdravý spánek je nad všechno zlato, ale aby jej nerušili zlí duchové, vymysleli si lapač snů, který je plný symboliky. Kruh z vrbového proutku značí Vesmír, vypletená sít zachycuje zlé sny a my jsme ten korálek uprostřed. Zavěšená peříčka s korálky pak pomáhají, aby se jejich svěřenec dobře vyspinkal.

Vrbové větvičky Tvořílek stočil do kruhu a ten podpořil papírovým kroužkem, aby pak vše obmotal zeleným drátkem. Takovéto polotovary měly děti připraveny jako pevný základ na zdobení.  Největším tvořivým úkolem bylo pro dnešek  vybrat si barvu vlny (s bavlnkami bychom to motali do Vánoc) a obmotat s ní kruh. Na první pohled úkol snadný, nikoliv však bezproblémový. Tím prvním úskalím byla asi šesti metrová délka vlny, kterou jsme si museli namotat na malou pastelku, abychom snadněji udrželi ten chumel v ruce. Další výzvou byla trpělivost v pokládání jednoho proužku vedle druhého, aby nebyla spodní konstrukce vidět.

Pak začalo samotné vyplétání, které mělo jedno jednoduché pravidlo, udělej uzlík podle vzoru a vytvoř základ sítě od té největší řady po tu nejmenší. Čím více se děti blížily ke středu, tím méně trpělivosti se svým lapačem měly. Jak by taky ne, když jsme seděli venku na terase, svítilo na nás sluníčko a všechno nabádalo k tomu, abychom si zahráli spíš hru na indiány, než pletli sítě nad postel. Ještě že nad námi bděl silný Duch indiánský a dovedl nás do zdárného výpletového cíle, i když nám vítr neustále rozfoukával peříčka z mísy.

Druhou hodinu jsme si ještě vytvořili k lapači snů i papírové korálky, které jsme sytě vymalovali fixou a pak si už jen vybírali barevnou kombinaci z mísy plné peříček. Ty pomohl dětem Tvořílek přilepit tavnou pistolí, protože obmotávání nití dle tradice indiánské by nám zabralo další hodinu. Když byly všechny ozdoby na svém místě, vsadili jsme doprostřed své korálky a náš vlastnoručně vyrobený lapač snů byl hotov. Jedním slovem byl krásný a není pochyb o tom, že svou úlohu nad postýlkami dětí splní na jedničku.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *