Jarní zelená

Jarní zelená může znamenat dobrou náladu, novou mikinu nebo polévku. Chodíte-li do kroužku vaření, bude vám jasné, že za C je správně. Jaro je svou zelení charakteristické, neb pučí a roste kde co. Tráva se zelená, šnytlík roste, petrželka se kudrnatí...Mít jaro na talíři je radost, která jde ruku v ruce se zdravím. Bůček a ovarové koleno vám neudělají v těle tolik parády jako třeba čerstvý špenát. Ostatně ten byl prvotním nápadem k uvaření polévky. Dětem prý v jídelně špenátovka chutnala....tak že si ji uvaříme. Sice  tuhle krásku ve svých receptech nemám, ale rozhodla jsem se ji vyzkoušet společně s dětmi v Kuchařince. Před každým vařením vždy svědomitě projdu dostupné varianty receptů a pak je tak nějak intuitivně vzájemně propojím, aby se dívky něčemu novému přiučily, ale hlavně aby jim to chutnalo.

Pokud byste byli absolutní kuchařský antitalent, stačilo by vám rozpustit mražený špenát v kastrolu, zalít to smetanou a uvařené rozmixovat. Jenže my už jsme na jiném levelu, takže jsme si tu polívku trochu více vymazlili. Jednak cibulovo-česnekovým základem na másle osmaženým, druhak pórkovou směsí, která přidá na zeleni, dále bramborou, co zahustí pokrm a v neposlední řadě špenátové listy a přírodní lupení, jako jsou listy pampelišky, kopřiva, polníček, medvědí česnek a pažitka. Tahle polévka je prostě bomba. Sice nám škrábání, krájení a příprava všech surovin trvala skoro hodinu, ale vyplatilo se! Mít totiž všechno připravné v miskách je nezbytnost, protože když už je vaření v procesu, není čas na nic. Tahle hodina byla výjimečná tím, že byla vesměs bez mého zásahu (přiznejme si, která maminka vydrží do toho dceři nekecat...). Holky to tak chtěly a já myslím, že to byl dobrý nápad. Tužkou si odškrtávaly gramáž surovin, ale i postup. Pohybovaly se po mé kuchyni s takovou samozřejmostí, jako kdyby byla jejich vlastní, což mě potěšilo.

Při této lekci jsme se naučili dokonce i dvě nová témata. Tím prvním bylo blanžírování bylinek, aby neztratily nic ze své svěží zeleně a prospěšných látek. Tím druhým se stalo pasírování již rozmixované polévky, aby byla ještě jemnější, což ale představovalo tak velké úsilí a tolik umazaného nádobí, že se k této činnosti dívky hned tak rychle nevrátí. Mixování ponorným mixérem bohatě stačilo k tomu, aby se zelenina vařená ve vývaru a smetaně spojila v lahodný krém. Tu pomyslnou třešinku na dortu jsme si udělali s francouzským toustem - tedy pečivem máslem mazaným a sýrem sypaným, v troubě zapečeným. Musím se přiznat, že jsem na konci hodiny docela litovala, že jsem nevařila s dětmi, protože ochutnávka byla vynikající. Takže až příště potkáte nějaké to zelené lupeníčko, neváhejte ho lupnou do jarní zelené polévky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *