Kašpárek

Kašpárek je postava, která do pohádkové říše jednoznačně patří. Bez šaška by to na královském dvoře nebylo ono. A nejen tam. I maňáskové divadélko pro nejmenší by se bez něj neobešlo. A kdo chce zažít větší legraci s klaunem,, musí si zajít do cirkusu. Kašpárek, šašek či klaun - všichni to jsou komici a všichni se snaží dělat kolem sebe veselo. Tomu odpovídá i roční období, kdy vesnicí prochází maškarní průvody a konají se karnevaly. To si pak děti i dospěláci berou na sebe rozličné masky, cpou se koblihami a jsou rozpustile hraví.

Hraví jsme byli i my na Malovajdě a vyrobili si kašpárkovskou čepici. Ona to tedy byla spíše čelenka, ale jako čepice vypadala díky super materiálu, tzv. pěnové gumě. Doporučuji vlastnit v každé domácnosti ve všech barvách i gramážích Je měkká, poddajná (při nahřátí kopíruje tvar šablony), dobře se stříhá a některé jsou i samolepící. Základem naší práce bylo vzít dětem míru, což za mě udělaly maminky. Já jsem si pak už jen zahrála na krejčovou, dala rozměry našim střapcům a ze zbytků vytvořila pěnovkové ozdoby. A protože barev bylo šest, dalo se na nich pěkně natrénovat, které jsou hlavní a které se z nich dají udělat. = tři základní (červená, modrá, žlutá) a tři doplňkové (oranžová, zelená, fialová). Díky tomuto rozdělení si děti samy zvolily barevnost svého Kašpárka. Z pěnovky si vystřihly 6 dílů, vybraly si ozdoby a rolničky (plstěné kuličky). Tím jejich práce skončila a jelikož jsem nepřišla na lepší nápad, jak díly spojit, musela jsem masky kompletovat pomocí tavné pistole.

Ještě před tím jsem ale zasvětila holčičky do tajů malování s lepidlem, tzv. klovatinou. Když ji trochu naředíte vodou a  obtáhnete všechny čáry a linie na čtvrtce (předkreslená figurka šaška), získáte prostor pro malování suchou křídou. Prášek je potřeba rozmazat do hladka, aby se ho co nejvíce dostalo do podkladu, a to i přes tahy lepidlem. Maluje se i pozadí, aby vynikl celý obraz. Poté se dá celá čtvrtka do dřezu a pustí se na ní voda (k velkému překvapení dětí). Rychlými pohyby dlaní se smyjí ty části, které byly natřené lepidlem a na výkresu se zvýrazní bílé tahy. Nemusím dodávat, že je potřeba mezi dvěma ručníky vysát přebytečnou vodu a nechat uschnout. Tuhle magickou část jsme bohužel dělali ke sklonku hodiny a neužili si ten vymývací efekt tak, jak by si zasloužil. Co ale efektní rozhodně bylo, byla naše kašpárkovská maska a já doufám, že se náš výtvor objeví v nějakém tom masopustním průvodu.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *