Marschmallow a zmrzlina

Cukrovinek není pro děti nikdy dost! Jsou nezdravé, jsou návykové a jsou oblíbené především u narozeninových oslav, protože v tento den je dovoleno většinou všechno. Ač nese tohle žužu americký název, první "maršmelouny" pochází ze starověkého Egypta, kde byly vyráběny jako ochucené medové bonbony zahušťované s rostlinou mízou proskurníku lékařského. A světe div se, nebyli to Američané, ale Francouzi, kteří z našlehaného bílku, cukru a lepkavých látek obsažených v kořenu proskurníku vyráběli předchůdce dnešních marshmallows – pâte de guimauve. Toť historie z Wikipedie.

Kuchařinka měla před sebou poslední hodinu ve školním roce, a to si žádalo zvolit excelentní recept, který by tuto slavností situaci důstojně zakončil. Uvařit si vlastní žužu a završit to domácí zmrzlinou bylo tedy jediné řešení. Jako první přišla na řadu ovocná zmrzlina. Mít tak měsíc červenec, mohli bychom se těšit z čerstvých plodů, ale při studeném máji jsme museli vzít za vděk mraženým ovocem. I tak si děti mohly vybrat mezi jahodami, malinami, borůvkami a lesním ovocem. K tomu, abyste si mohli vytvořit správnou směs na zmrzku, potřebujete tak trochu i dobré vybavení do kuchyně, protože mražené plody jsou jako šutr a ten se vidličkou těžko rozmačkává. Výkonný mixér je tedy v tomto případě výhra. Pak stačí, když k naváženému ovoci přidáte sladký banán, zakysanou smetanu a mléka jen tolik, aby vznikla hustá hmota. Pokud to s ním přeženete, získáte tak akorát zmrzlinový koktejl. Jediný problém, který v hodině nastal, byl počet výkonných mixérů v poměru k počtu dětí, takže čekání na vytouženou směs bylo delší. Ještě, že je vždycky možnost vyplnit volnou chvilku mytím nádobí :o) Díky zakoupeným formičkám na zmrzlinu mohla následně směs tuhnout v klasickém tvaru. Oproti kupovanému "cucu na kládě" jsme bezpochyby získali zdravější alternativu ledového mlsání. Už jen podívaná na to, jak se děti olizují, stála tahle část hodiny za to..

To jsme ovšem netušili, jak výživná bude i ta následující. Ano, přišlo na řadu Marschmellow. Člověk by nevěřil, co udělá nabobtnalá želatina s cukrovým sirupem, když se ušlehají dohromady! Jediný háček byl jen ve správném uvaření cukrové vody na karamel, který ještě nedosáhl posledního stupně, takže se děti musely pěkně otáčet, aby si ohlídaly celkový čas a mezi tím testovaly hustotu sirupu. Je jasné, že olizování pokračovalo vesele dál. V závěrečném šlehání jsme ještě použili vanilkové aroma a červené potravinářské barvivo, které směs zabarvilo do něžné růžové. Před tím si děti ještě vyložily své krabičky pečicím papírem, který pro jistotu potřely trochou oleje, aby se ztuhlá hmota lépe vyndávala. Jenže to už nebylo na pořadu dne, protože k tomu, aby žužu ztuhlo, potřebovalo pár hodin klidu v chladu, a to již v ledničkách samotných tvůrkyň, takže závěrečné obalování rozkrájených kousků v moučkovém cukru s trochou kukuřičného škrobu bylo už dílem dětí bez dozoru Kuchařinky. Každopádně vás tahle cukrovinka nadchne, a to ji ani nemusíte opékat na ohni nebo máčet v horkém kakau

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *