Náš domeček

Malovajda s Tvořílkem jsou už zase ve svém živlu. Minulý rok se jim s dětmi moc líbil, protože společně prošli všechny lidové tradice, svátky a národní obyčeje. Letos si tihle dva kamarádi ale vymysleli  trochu jiné téma a svým pohádkovým dalekohledem se podívali pěkně zblízka do domovů, rodin, zahrádek, ale i výletů, narozenin a všech významných životních výročí. Sice se teď s dětmi uvidí o polovinu času méně, ale i tak si to hodlají užít na plné pecky.

První hodiny Malovajdy a Tvořílka patřily obydlí - domu, domečku, domácnosti. Oba vědí, že každá holčička z kroužku má svůj dům v nějaké ulici a na dveřích číslo. A tak si o tom s dětmi povídali a navrhli jim malou procházku, která začala zvonkem u dveří či poštovní schránkou na dopisy. Prohlídka vedla přes předsíň s věšákem a botníkem do obývacího pokoje s kuchyní, dále do dětských pokojíčků, ložnic, koupelny a záchoda. Někde k tomu přibyla i dílna, pracovna, prádelna, kotelna, garáž nebo terasa.

 

P1100896

Tvořílek si vybral  pro tuto hodinu práci s měkkým materiálem - barevným filcem a zaměřil se hlavně na vzhled domu, na jeho fasádu, tvar oken a dveří. Někde se v nich svítilo, někde byly záclonky nebo květiny. Vedle vchodu záhonek nebo strom a na půdě okénko. Děti si nejdříve nakreslily v jednotlivých podlaží obyčejnou tužkou na papír svou představu a pak si určily barvu svého domečku. Celou hodinu se prohrabovaly v odstřižcích a hledaly tu správnou barvu pro futra okenic nebo rám dveří. A tak se stříhalo, lepilo a dokreslovalo. Výsledek je  více, než li uspokojivý. Navíc si děti své domečky mohly složit do psaníčka a odnést jako příruční pohádkový kalendář pro své dětské snění.

 

P1100913

Malovajda na to šla trochu z jiné stany a zaměřila se spíš na interiér. Připravila dětem již hotový dům o dvou patrech, ale bohužel nezařízený. A tak si děti začaly hrát na bytové architekty - pokládaly koberce a parkety, malovaly vodovkami stěny všemi  vzory, a to všechno proto, aby si pak mohly vzít do rukou černou tuš a s ní namalovat na čistý papír veškerý nábytek, předměty a doplňky do kuchyně, obýváku, dětského pokojíčku a koupelny. Malovajda jen koukala, jak pod dřívkem špejle děti kouzlí to, co znají ze svého domova a přenáší  to na papír. Posledním krokem bylo vystřižení všech předmětů a na nalepení do příslušných pokojíků. Tuhle práci jsme však zvládli jen z části, a tak jim Malovajda s radostí přenechala výkres na dokončení do domácí péče, protože další setkání bude až za 10 dní. A už se moc a moc těší na to, až jí děti přinesou hotové domečku na ukázku.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *