Oceán

"Když radosti není dosti, raduju se z maličkostí, představím si třeba kdyby, lidi žili jako ryby...."

Pan Svěrák je prostě génius, který ví, že žít pod vodou nejde ani náhodou a od zpívání by nám z oceánu vycházeli jenom bubliny. Malovajda miluje tyhle písničky a často si je s dětmi pouští.  Svou další výpravu tentokrát zaměřila opravdu do hlubin moří a oceánů, kde se to hemží nejen rybkami, ale i kraby, medúzami, chobotnicemi, žraloky a delfíny. Nehledě k tomu, že mezi mořské živočichy patří i takový koník, želva nebo šnek.

Rozmalovájda Malovajdy byla z trochu děsivějšího koutku. Žravá piraňa není rybička v akváriu, má pořádné zuby a je lépe se ji raději vyhnout. Ale pěkně od začátku. Děti dostaly tajemně poskládaný papír, na který se naučily tělo ryby z "mističky a pokličky", přimalovaly ploutve a rybě udělaly proužky. Po rozložení papíru dokreslily tělo a svůj obrázek barevně vymalovaly. A tak vznikla z milé rybičky dravá ryba, která pobavila a rodiče zřejmě vystrašila.

Pak jsme se pustili do samotného oceánu, který společně s pevninu tvoří naši Zemi. Podle zeměpisného atlasu jsme zjistili, že i oceány mají různou barevnost, stejně tak jako pevnina na mapě. Hloubku znázorňovala temně modrá, pobřeží mělo tyrkysovou barvu, která za letního dne skoro splývala s nebem. Díky mnoha vodovým odstínům mohly děti nanášet různé pruhy a měnit je podle momentální nálady. Někdo si vytvořil vlny, jiný pěnu, ale všichni nakonec použili na výkres slánku, protože moře musí být pořádně slané.

 

Na řadu pak přišli samotní mořští živočichové, které děti malovaly tuší na různě veliké formáty. bílého papíru. Nutno dodat, že z předlohy vznikala opravdu zdařilá díla. Ta si děti vymalovaly pastelkami ,a už zkušeně používaly místo jedné placaté barvičky několik vrstev různých barev, aby docílily určité plastičnosti obrázku.

Zaschlý papír s vodní plochou děti natrhaly ručně na proužky, které pak přilepily na připravenou čtvrtku, oblepenou tmavě modrým krepákem, který znázorňoval hloubku moře. Natrhané pásy vytvořily dojem, že je voda v pohybu a vystřižená zvířátka mají něco jako vodní rej. Nejkrásnější na tom je ale stejně ta blýskavá sůl, která ulpěla s modrou barvou na papíře. Škoda, že jsme neměli s sebou plavky, to by bylo koupáníčko :o)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *