Palačinky alá děti

Už jako malí jsme na dětských pískovištích dělali bábovky a vařili polívky z písku. Někdo to dotáhl i na dort zdobený pampeliškou nebo oblázky. Dospělí to pak museli jako ochutnávat, a nám (jako malým dětem) telelilo srdíčko radostí, že jsme zvládly uvařit jako dospěláci. Sice netuším, zda jsem dokázala vytvořit z písku i palačinky, ale možná jsem k tomu neměla daleko. Ostatně písek nebo mouka, voda nebo mléko - dětem je to fuk. Hra na jako má neomezená a stále se měnící pravidla. Bohužel, když vám to vydrží do dospělosti, máte občas problémy s praktickými věcmi, které vyžadují přesný postup nebo dokonalý řád.

Zapracovat na takové klasické dětské dobrotě, jako jsou palačinky, to je výzva pro ledaskoho, ale hlavně pro maminky s vícečlennou rodinou. Jedna nestačí, a ruce jsou jednom dvě. Když Vařílek vyhlásil, co se bude vařit, děti z kroužku zajásaly, aniž by tušily, co všechno tohle jídlo obnáší. Udělat těsto husté jako smetanu a hladké jako čokoládovou polevu, to chce jistou zručnost anebo......dobrý recept! Ten děti měly, takže zbývala už jen jejich vlastní zkušenost. Přišlo jich tu hodinu opravdu několik - od vážení mléka, přesýpání mouky, vyklepnutí vejce, míchání metličkou a spojování všech ingrediencí v těstíčko a také trošku popálené prstíky. A jelikož takové správné těsto musí nutně po svém zrození alespoň půl hodiny odpočívat v lednici, nalouskaly si děti k Nutele ještě vlašské ořechy.

Pak přišla velká chvíle, kdy Vařílek dětem připravil železné pánve, naběračku, obracečku a talíř na hotové palačinky. První kroky byly společné, protože pánev opravdu žhnula, a tak pozorně sledovaly Vařílka, jak si počíná. Druhá palačinka už byla jejich. Pánev potřely tukem pomocí mašlovačky a sběračkou přenesly těsto na pánev. Všechny to svádělo lít těsto z výšky, ale brzy přišly na to, že to pak zbytečně prská. Vařílek každou palačinku pomohl dětem na pánvi krouživým pohybem rozprostřít pro celé ploše a ony pak už jen sledovaly, jak mokré těsto usychá a tvoří se v něm krátery. Obrátit palačinku byl úkol asi nejtěžší. Většinou se při otáčení zkroutila napolovic, což v tu chvíli znamenalo něco jako konec světa. Druhá strana měla po opečení tmavé ostrůvky, což byl pro děti další zajímavý poznatek. Po pěti palačinkách už bylo jasno, co a jak, takže zbývalo je jen máznout něčím slaďoučkatým. Ač byl výběr marmelád široký, přesto to vyhrála Nutela s oříšky. A chutnaly fakt skvěle!!

20200114_145403

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *