Ponožkové mimino

Švadkenka si vytáhla v říjnu Černého Petra v podobě státního svátku, takže hodina odpadla a setkání nás čekalo až po celém dlouhém měsíci. Aby byla učiněna jakási kompenzace pauzy, vložila Švadlenka do svého nápadu co mohla. Po tkaní vlny se velmi ráda vrátila zase k jehle a niti, aby pomocí látky a jedné měkké froté ponožky vytvořila panáčka pro potěšení. Zakoupila tedy ponožku na dětskou nožku v domnění, že rozměry budou odpovídat původnímu záměru a těšila se na nadcházející hodinu.

Děti se nejdříve seznámily s postupem práce, prohlédly si jednotlivé střižené kousky, navlékly nit a daly se do prvního úkolu - sešít hlavičku. K tomu nám stačila bílá bavlněná látka ve tvaru kruhu, po jejímž obvodu vznikl jednoduchý steh, který se dá řasit. Tím jsme docílili vydutě pro vložení drceného molitanu. Utažením a následným prošitým křížem krážem nám vznikla koule.  Jak ale odhadnout, kolik výplně vložit, aby hlava vypadala přirozeně, to vám nikde neřeknou, na to musíte mít prostě cit. A když tuhle práci dělají děti poprvé, jsou nadšené už jen z toho, že mají měkkou kouli a netrápí se tím, že je buď příliš velká nebo příliš tvrdá. Někdy jim to Švadlenka sama závidí :o)

Ponožku měly děti rozstříhanou na 3 části. Ta s gumičkou posloužila jako rantl čepičky, takže ji stačilo na druhém konci sešít stejně, jako u hlavy. Prostřední díl, který náležel patě, jsme nechali svému osudu, zatímco u nejdelší části ponožky jsme sestřihli špičku do dvou obloučků tak, aby byl vytvořen dojem nožiček. Ty bylo nutné sešít, tentokráte ale zadním stehem, aby se nám výplň nesypala ven. Posléze přišlo opět plnění tělíčka a jeho sešití k hlavě. To dalo dětem asi nejvíce zabrat, někdy musela pomoci i Švadlenka.

To nejlepší přišlo samozřejmě zase na konec, kdy se dotvořil obličej a zdobil se hotový výrobek. Když jsme se na něj podívali pozorně, zjistili jsme, že z dětské velikosti ponožky jsme dostali malého človíčka, skoro jako skřítka do pohádky. Bambule na čepičce mu ladily s bambulkami na tělíčku a bačkůrkách, které jsme mu sešitím také vytvořili. Šálka kolem krku doplnila celkový vzhled, který nás skoro až dojal. A nejen nás, ale i rodiče doma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *