Prosolení mazlíčci

Nad nadpisem zřejmě zůstává rozum stát, ale je pravdivý. Nevěříte? Zvířátka byla přeci od nepaměti  pro ty nejmenší na mazlení, ať už jako živý králíček nebo plyšový medvídek. A ta sůl? Když jí dáte do modelovacího těsta, musíte uznat, že zvířátka jsou opravdu prosolená. Tahle hmota je geniální. Neosychá tak urputně jako modurit, nevysušuje ruce tolik jako hlína a dá se obarvit dle potřeby. Použijete-li navíc mouku hladkou a sůl jemně mletou, získáte exkluzivní hňoucadlo, ideální pro malé kutily. Musím se přiznat, že tvarovat zvířátka je věda a předložit ji předškolákovi tak, aby se mu z toho nezamotala hlavička, chce hravý manuál. A nejen to. Krabice plná "udělátek" je to pravé dobrodružství, když chcete dítěti ukázat, co všechno se ze směsi mouky, soli a vody dá udělat.

Jednak musí dítě vědět, že se těsto nejí, což velmi záhy zjistí, při olíznutí prstíků. Poté mu dojde, že hmota mění tvar pouhým přítlakem dlaně, kdy se z koule stane placka, která za použití válečku nadále snižuje svou výšku, a že se tahle palačinka dá kroutit, rolovat, krájet či stříhat. Následně pozná, že jakýkoliv předmět otisknutý do hmoty vytváří další vzory, které mohou posloužit jako tvar pusinky, šupinky nebo peří, ale že se dá těsto na sebe i vršit nebo ho k sobě přilepovat pomocí štětečku s vodou. To všechno je plejáda dovedností, které je dítě schopno pobrat v celkem krátkém časovém úseku, hltá každou novou informaci jako houba, snaží se u toho tak, že mu jazýček vylézá sám z pusinky a dychtí toho stihnout co nejvíc (což v praxi znamená těsto ze čtvrt kila mouky!). Ovšem to zdaleka není všechno. Názorné ukázce dospěláka musí předcházet videozáznam ze světové sítě Pinterest, aby měl dotyčný malý kreativec opravdu ucelené informace, se kterými si poté naložení dle vlastního umu.

Na malé děti nesmíte jít s pevně připraveným scénářem. Nikdy! Pokud si chcete užít společné chvíle, jste to vždy vy, kteří čekají na impuls od dítěte. Co ho zaujme jako první, to je aktuální top a vy si musíte v hlavě přeskládat myšlenky tak, aby byl i váš. Pokud zrovna stříhá beztvarou placku a vyleze z toho "něco", neváhejte v tom pokračovat, neb se z toho může stát cokoliv! Což je právě to báječné dobrodružství. Máte-li navíc po ruce nové koření coby oči, je vám zvířátkový svět otevřen dokořán. Kromě dvou malých miminek na rozjezd jsme zvládli jedno prázdninové odpoledne vytvořit: ježkovi (rozumějme jeden velký a druhý malý exemplář), sovovi, králičkovi, motýlkovi, prasátko a myšku s pejskem). A nejen to, stihli jsme všechnu tu drobotinu i pomalovat barvičkami, což dodalo výsledku na ještě větší originalitě. Teď už jen počkat, než sůl zakonzervuje moučnou směs do ztvrdlé podoby a zvířátka budou mít punc trvanlivosti (pokud ovšem nezmoknou nebo je někdo omylem nesní .o)))

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *