Škrobené ještěrky

Jako malá jsem chodívala s maminkou do panelákové prádelny, když bylo tzv. velké prádlo. Všude bylo plno páry, jak se vyvářely cíchy a také plno hluku z odstředivé ždímačky. Pamatuji si, že v rohu byl plynový vařič na velký hrnec, ve kterém se vařil škrob. Bylo to mazlavé cosi, po čem bylo prádlo naopak jako prkno a já z takového naškrobeného prostěradla měla akorát odřené lokty.  Se škrobem jsem se pak setkala jako holka samozřejmě ještě v kuchyni, když se se učila dělat pudink nebo bábovku. A vůbec by mě tehdy nenapadlo, že jednou budu ten škrob používat i ve své výtvarné práci. Ano, mám na mysli škrobové barvy! Tenhle klenot umožňuje vytvářet různé dekory, což děti milují.

Základem je uvařený kukuřičný škrob smíchaný s jakoukoliv barvou (potravinovou, textilní, temperovou nebo akrylovou). Pokud byste chtěli tohle dobrodružství podstoupit, stačí když smícháte 3 lžíce škrobové  moučky se 100ml studené vody a vytvoříte bílý roztok. Ten pak nalijete do 500ml vařící vody, z čehož vám za stálého míchání vznikne  "průsvitný puding". Toto vychladlé médium pak stačí rozdělit do kalíšků podle toho, kolik barev si přejete mít a pak hned můžeme začít řádit na papíře (nespotřebujete-li celou várku, lze směs dát do lednice, kde vydrží maximálně 2 dny, pak řídne).

Děti si "patlání" docela užily. Nejdříve jen tak decentně širokým plochým štětcem, ale potom jim klouzací efekt přirostl k srdci a matlalo se rukama, Škrob na papíře docela rychle zasychal, a tak jsme si techniku trochu upravili a nanášeli na papír škrob bez barvy a na to z akvarelových tub vymáčkli trochu barvy. Prsty následně vznikla docela sytá barva, do jejíž vrstvy se pak daly snadno vyrývat ornamenty, ať už obrácenou stranou štětce, vidličkou či hřebenem. Děti si vyzkoušely spirály, vlnky, kolečka, mřížky, cihlový nebo osmičkový efekt.

Na zadní stranu bílé čtvrtky měly děti už předem nalepené obrázky ještěrek, takže po zaschnutí škrobových barev a vystřižení vznikly nádherné vzory na malých zvířátkách. Aby byl výkres celý, nalepili jsme si na ho tmavý podklad, čímž vynikly všechny tvary, ať už předem dané nebo ty vymyšlené. Ještěrky mají štěstí, že mají díky dětem tak krásná těla.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *