Španělka

Ano, tipujete správně. Vyrazili jsme do Španělska, neb tam svítí sluníčko 300 dní v roce a nám tu je fakt  zima. Tahle zemička je plná temperamentních lidiček, co mají rádi zpěv, tanec a dobré jídlo. Hemží se to tam býky, co se zuřivě honí za toreádory, baští se tam tortilly a hraje se tam zvesela na kytary, tančí flamengo a Picaso zde má svou rodnou hroudu. Co si z toho všeho vybrat za námět k tvoření? My zvolili hudební nástroj kytaru, tzv. "španělku". Její tělo je jako hruška, co má stopku se strunami. Odborníci tomu říkají hlava s kolíky, hmatník s pražci a 6 strunami, dřevěná deska s kobylkou a ozvučeným kulatým otvorem. Málokdo ale ví, že existují frajeři, kteří se zabývají výtvarným pojetím kytar, coby uměleckého díla, což mě inspirovalo k tomu, abychom si takový skvost také vyrobili.

Pokud má jít o originalitu výsledku, museli jsme se zaměřit také na originální nápad, kterak desku ozdobit. Jeden takový se nacházel na Instagramu a tkvěl ve zvýraznění linií hmotou z tavné pistole, na kterou se pak přitiskl alobal. Tím, že silikon přilnul ke kovu a zůstal na místě, mohli jsme papír ve vytvořených plochách snadno odtrhnout, čímž vznikly stříbrné tahy. Na žádost dětí jsme použili na jejich vymalování pastelky. Menší děti zvolily místo tavky ohraničení z černého fixu. Kdo měl větší kytaru, doladil si vzor vodovkou, aby mu neupadla ruka pro tenký hrot pastelek.

Druhou hodinu jsme se zaměřili na výrobu krku (hmatníku s pražci a strunami). Posloužil nám k tomu karton, vlna, korálky a opět barvičky, aby kytara opravdu budila dojem, že pochází ze Španělska. Hrát se na ní sice nedalo, ale užili jsme si při tom spoustu legrace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *