Těstoviny alá Swarovski

Těstovina je vynález, patřící Italům. Ať už s vejcem nebo bez, jsou bezesporu oblíbeným jídlem. O těch plněných (jako jsou Tortellini, Ravioli, Cappelleti či Canelloni) se tu nebudu zmiňovat, neb nejsou pro výtvarničinu důležité. Zato u těch neplněných se na chvilku zdržím. Jedno těsto může mít totiž mnoho tvarů a tedy o mnoho názvů, což je sice dětem z mateřinky fuk, neb jejich oko musí při pohledu na ně zajásat (takže jsem byla nucena zakoupit takové druhy, které chytnou za srdce (jako třeba Farfalle - mašličky, Orecchiette - ouška, Rotelle - kolečka  a Conchigliette - mořské ulitky). No řekněme si to narovinu, ty jsou pro šperk jako dělané - těch záhybů a rýh, jen se blýsknout. Což je sice super, ale vyberte z toho jen ty skvosty, které se dají navlékat...

Naším cílem totiž byl těstovinový náhrdelník a k němu samozřejmě odpovídající náramek. Naše těstoviny byly zatím "nahé" a potřebovaly trochu barvy. My začali akrylem - těžkým to kalibrem (kuchařky nechť nám prominou). Těstovinová kolečka, připomínající opravdu kola od vozu, si měly děti natřít dvoubarevně. Pracovat s akrylem je výzva, všude podložky, tácky, na přidržování těstovin kolíčky, štětce....aby nebyla barva všude. Tedy do byl záměr. Netušila jsem, že ve vymáčknuté barvě budou někteří kolečka máčet jako do čokolády, ač v ruce třímají štětec.... Tím samozřejmě padl můj plán rychlého zasychání. Nevadí, jednou to uschnout musí, ten chlupatý drátek to snad zvládne bez ztráty estetičnosti.

Druhá část patřila barvení těstovin potravinářským barvivem. Tuhle techniku mám moc ráda. Stačí k tomu uzavíratelný sáček a pár kapek vody, která se spojí s barvivem. Suchá těstovina přijme tuto barevnou tekutinu velice vděčně, a aniž by se rozpadla, dosyta se vybarví. Pak stačí těstoviny nechat na vzduchu uschnout a mohou se použít na cokoliv. My jsme zvolili korále z mořských vlnek (které měly uvnitř dutinku) a ouška - každé jiné barvy. Po zaschnutí si děti navlékly "korále" na zahradnický drátek, doprostřed si uvázaly své Farfalle jako drahokam a drátky spojily. Swarovski by zbledl závistí.

Třetí kouzlení s těstovinami bylo na téma mandala. Kruh rozdělení na 8 částí. Pomocí tekutého lepidla děti pokládaly další druhy těstovin na kulatou předlohu, a tak trochu se seznámily s pravidelným střídáním obrazců, které na závěr vytvořily mozaiku. Nabarvit tento výtvor si budou muset děti vodovkami až doma. Snad tohle dobrodružství nebudou zkoušet s uvařenými Spaghettini (i když i taková technika existuje - tak třeba jindy)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *