Vyšívací stehy

Druhý ročník Švadlenky Madlenky má svá pravidla, stejně jako je měl ten první. Zatímco loni se děti učily základy. letos už na nich mohou stavět. V šití zvládají zadní steh levou zadní a z vlny tvoří i zvířátka. U vyšívání pokročily z křížkového stehu na další level. K tomuto účelu už nemusí vyšívat na papíře, ale mají opravdovou látku (Kanavu) připevněnou do vyšívacího rámu, k dispozici nespočetné množství bavlnek a plán s vyšívacími stehy. Ten je docela dlouhý, takže si to budeme užívat i další hodiny. Na té první jsme si řekli něco o tom, jak je důležité mít správnou velikost jehly, kterak má síla bavlnky odpovídat síle mezer v látce, ale i to,  že se vyšívá zprava doleva a co je předkreslovací kouzelná tužka Fantom, která se dá z látky gumovat nebo časem sama vybledne, takže nekazí výšivku.

Děti začaly výběrem bavlnky. Ta, co si koupí v obchodě, má tvar háďátka,  spojeného na konci papírovými manžetami. Abychom ale mohly pracovat s bavlnkou i příště a nezamotala se nám mezi prsty, naučila je Švadlenka fígl, který ji ukázala její babička. Ten spočívá v tom, že se bavlnka celá rozmotá, naměří se přibližně 30 cm a poskládají se jednotlivé nitě k sobě. Na koncích se smyčky rozstřihnou, takže vznikne svazek stejně dlouhých vláken. Když se toto udělá s dalšími dvěma bavlnkami, třeba od jednoho odstínu  a uplete se ze tří svazků zlehka copánek, pak může dítko kdykoliv přijít k vyšívání a jednoduše si vytáhnout již naměřenou délku bavlnky. Má to tu výhodu, že se nic nezašmodrchá a je v tom přehled..

Jako první jsme začali vyšívat na kruhu ty stehy, které už holčičky znaly, tedy přední. Jenže šít přední steh na látce a vyšívat jen na Kanavě s velkými oky, je rozdíl, protože ta vás nutí dělat stejně dlouhé stehy, za což vděčíte právě těm dírkám. Takže chtě nechtě, musely si děti vzít do ruky ten kouzelný fix a začít počítat, kolik dírek bude mít steh a kolik mezera mezi nimi. Ano, už je to opravdu vyšší dívčí, ale už jsme zvládly jednoduchý steh přední,  přední zpětný, přední steh okrasný provlékaný, a to jednoduchý či složitý. Složitě to sice zní, ale holky to zvládly na jedničku! Příště zase pokračujeme v krasojízdě.

Krasojízdu jsme si užili ještě 2x, a to pěkně venku na prosluněné terase. Se zadním stehem se daly dělat divy, podle toho, kam jsme zamířili s jehlou. Když to bylo šikmo, získali jsme okrasný steh stonkový, vypíchli jsme-li do oček, vznikl vám okrasný steh řetízkový. Samozřejmě, že jsme vyzkoušeli i stehy uzlíkové, slzičkové či květinové, takže náš vyšívací kruh byl pro třech sezeních docela zaplněný. Holčičky si k nim ještě nalepily popisky, kdyby jim náhodou z hlaviček vypadl postup. A pro druhou jistotu si k tomu přibalily malý tahák, jak se který steh dělá. Člověk nikdy neví, kdy ho chytne vyšívací mánie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *