VÝSTAVA 2019

Není výstava jako výstava. Někdo si dává hrnečky na plaňky od plotu, jiný na to potřebuje celý Louvre. Dětem z kroužků k tomu stačila jedna školní zahrada, aby si u houpačky, na stromech nebo kolem altánu. vystavily svá vlastnoručně vyrobená dílka a obrazy

Všechno to začalo před 8 měsíci, kdy jsme se společně s Malovajdou a Tvořílkem vydali na cestu kolem světa. Každou hodinu na výtvarném nebo kreativním kroužku jsme navštívili jeden stát, poznali jeho polohu na mapě, povyprávěli jsme si o jeho zajímavostech, někdy se naučili i pár slovíček nebo si poslechli charakteristickou hudbu té které země. Vždy jsme však dokázali udělat něco typického ve všech státech. A to všechno bylo třeba před koncem školního roku ukázat zase na oplátku světu, takže proto vznikla tradice uspořádat začátkem června zahradní výstavu.

Imaginární postavičky, malé holčičky Malovajdy a šikovného kluka Tvořílka, jsou společníky dětem už třetím rokem. Během těchto setkání se mohou kluci a holky skrze pastelky nebo různé materiály seznámit se světem kolem sebe. Ať už to jsou tradice a svátky našich předků nebo rodinné zvyky či pohádky.

Den výstavy byl stanoven na 5. června, kdy se zrovna sluníčko rozhodlo, že se pustí na plný výkon, takže dopolední instalace měla žhavý podklad. Děti na své nové zahradě byly ale úžasné, a celé to netradiční vloudění na jejich pozemek pokojně sledovaly.

Po obědě si pak Malovajda vyzvedla děti z družiny, a protože to bylo už naposledy, tak si je zvěčnila na památku. Ze školky jsme k sobě přizvali ještě předškoláky a šlo se k Ivče dom, kde už byl krásný chládeček a malé překvápko. Každá skupinka měla svůj stůl, na kterém čekala barevná trička k pomalování. Tým Tvořílka obsadil kuchyň a fixami na textil si podle svého gusta vybarvil svého vlastního kluka na oranžovém tričku. Velké Malovajdy u velkého stolu se zelenými tričky měly možnost udělat totéž s postavičkou holčičky a těm nejmenším zůstala bílá trička se stejným obrázkem. Třináct úžasných dětí v domě, třináct skvěle vyvedených kopií Malovajdy a Tvořílka, tři super barvy pro Výstavu Cestujeme světem. Ještě zažehlit obrázky, dát si trochu zmrzliny a vyrazit na cestu. Poslední ve školním roce.

Ve stejnou dobu, co dorazila naše skupinka na místo, začali přicházet i rodiče, sourozenci či babičky. Díky jejich přinesenému občerstvení se dalo lépe zvládnout horko i připravená cestovatelská hra pro děti. Ta spočívala v hledání mnoha států světa, podle vlajek nalepených na kartičkách cestovatelského domina. A protože jsme navštívili opravdu celkem 55 států, tak si dovedete představit, kolik měl pas vlajek! Byla to jízda od zvonkohry z Číny, přes pončo z Mexika až po soby z Norska. Jen to počasí bylo stále horké, takže se rodinným klanům cestovalo trochu hůř. U každého stanoviště byla u vlajky napsaná skupina slabik, která v pase vytvořila básničku Malovajdy a Tvořílka. Tu měly děti za úkol rozluštit. Do hry se zapojily i školkáčci s paní učitelkou a trasu zvládli skoro celou. Všechna čest. Celou akci přišla zvěčnit i profesionální fofografka Markétka, takže o úžasné záběry nemáme tento rok nouzi. Před pátou hodinu bylo docestováno, ovoce snědeno a výkresy rozdány. Až na to velké horko se jelo krásně podle jízdního řádu, takže coby autorka akce jsem cestovatelsky spokojená. Byla jsem fakt všude!

Děkuji tímto všem dětem za to, že věnovaly volný svůj čas mým nápadům a realizacím. Jsem vděčná za každou hodinu, kdy můj dům ožil dětským štěbetáním, barevnými fleky na podlaze a zbytky svačin na stole. Děkuji za možnost být součástí dětského tvořivého světa a užívat si tak svou pohádkovou seberealizaci. Děkuji též všem rodičům, kteří svěřili do mé péče své děti a že důvěřují všemu, co mi shůry přichází.

Krásné prázdniny všem a v říjnu 2019 na viděnou.

S láskou Ivča

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *