Výstava Malovajdy a Tvořílka

Ještě jim není ani rok a už měli svou vlastní výstavu. Jsou to dva kamarádi, kteří spolu malují a tvoří. Usadili se na chvilku ve Středoklukách a každý týden zažívali s dětmi báječné okamžiky. Stačila jim k tomu jedna třída, pár stolů a hodně materiálu. Začali koncem podzimu, setkali se 66x, vytvořili s dětmi stovku výrobků a výkresů, v lednu se přestěhovali do větší třídy, aby mohli pořádat i dílničky pro děti a dílny pro veřejnost. Pracovali rádi a pilně, zaměřili se na téma lidových tradic a svátků, psali své zážitky do své kroniky a měli k tomu bezpočet fotografií. Docela dost materiálu k tomu, aby pozvali všechny své přátele na výstavu malých umělců.

 

Bylo horké odpoledne, pár dní před letním slunovratem, když si šla Malovajda naposledy pro  své malířky do školky. Milovala tu chvíli, kdy se ze třídy ozve: "Malovajda jde domů" a stále stejné všetečné otázky: "A co budeme dneska dělat?". Cesta ze školky do učebny měla už svá místa, kde se zpívalo, hladila se kočička, bafalo za rohem nebo utíkalo po chodníku. Zelený kulatý stůl - náš svačinový, byl dalším rituálem Malovajdy, kde se s dětmi vždy přivítala svou básničkou, poslouchala dětské příběhy nebo písničky ze školky. Stěny místnosti byly tento den úplně jiné, než obvykle. Děti na nich mohly poznávat samy sebe, své výkresy z loňského roku. Bylo to samé: "Jé a hele".

 

Do příchody rodičů na výstavu nám zůstala půlhodinka času, kterou jsme si vyplnili blýskavými omalovánkami a porcí polárkového dortu s jahodami. Ještě upatlaní od svačinky jsme začali chystat malé občerstvení pro rodiče, kteří  si postupně sedali ke společnému stolu. Slavnost mohla začít. Malovajda přivítala všechny přítomné a poděkovala všem holčičkám za to, že si vybraly její kroužek, pochválila je za jejich práci i za to, co dokázaly a předala jim Vzpomínkový list s odměnami z hodin. Rodiče si pak prohlédli všechny vystavené exponáty na chodbě. Malovajda si pro ně připravila  žetony, které se tak trochu poschovávaly v prostoru, potřebovaly být nutně nalezeny a nalepeny na vystavené obrázky. A aby byla rodičovská porota spravedlivá, z pěti žetonů mohl jít  pouze jeden do vlastní rodiny. Výsledek byl překvapující. Maximální počet získala opravdu většina vystavujících .o)

IMG_20170620_165452

Tvořílek sice neměl tak mohutnou účast, ale zato měl tvořivého ducha. I na své  poslední hodině nechal děti tvořit s modelínou, zatímco si povídal s nově příchozími návštěvníky. Když zmizely poslední porce melounu ze stolu, dopila se limonáda a malá hodinová ručička se přiblížila k číslici 6, nastal čas uzavřít jednu krásnou kapitolu těchto dvou kamarádů. Stejně jako děti, odjedou tihle dva na prázdniny a budou si užívat volna, sluníčka a nicnedělání.  Zaslouží si to! Čeká je sice ještě balení a stěhování z místa, kde to  měli moc a moc rádi, ale i to patří k životu. Oni totiž ví, že pracovat spolu mohou jen tam, kde je láska a klid. A až nastane zase podzim, budou tvořit dál, i když třeba někde jinde. Určitě ale zůstanou ve vzpomínkách na jedno krásné období, které bylo utkáno samotnou Tvořivostí.

 

IMG_20170620_164643

Oznámení pro rodiče: Zápis do kroužků na rok 2017/2018 řádně proběhl. Slevové kupony byly přiděleny těm, kteří se zúčastnili Výstavy a jsou platné. Vzhledem k ukončení nájemní smlouvy ze strany provozovatele, nebudou již kroužky pokračovat v budově ISŠ Středokluky. O záměru pokračovat v této aktivitě se dozvíte během září 2017 na těchto stránkách. Děkuji za pochopení.

Ivana Neumannová lektorka

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *