Zdraví z Posázaví

"Výrobky mléčné, jsou blahodárné a věčné......" , tak se zpívá ve známé písni od Jaroslava Uhlíře "Pramen zdraví z Posázaví" (tu jsme si pustili z YouTube). Určitě jste všichni viděli i film Ať žijí duchové, jehož tvůrci se nechali inspirovat dětským dezertem Pribináčkem. To se psal rok 1977, ale vyroben byl o 30 let dříve v Přibyslavi a prodával se pod jmény Eva, Bivoj a Mocca. Recepturu Mlékárna Pribina zachovala, současný obal s kocourkem vznikl v roce 1994, kdy došlo k privatizaci. Toť data strýčka Googla.

Pramen zdraví

Je známo, že děti a mléčné výrobky k sobě tak nějak patří. Vzpomínám si na dobu svého dětství, kdy jsem povinně odebírala ve škole čtvrtlitrový igelitový sáček mléka a cucala ho o hlavní přestávce. Přiznám se, že mi to moc zdraví nepřineslo! Ale tím začít hodinu před dětmi nelze, lepší je začít od piky a vysvětlit všem odkud se mléko bere, který živočich nám lidem mléko dává (kravské – ovčí – kozí – oslí – kobylí – velbloudí) a co se z něj dá všechno vyrobit (mléko plnotučné, polotučné, nízkotučné, Kefír, Jogurt, Syrovátka, Přírodní sýr, Měkký sýr, Tvrdý sýr, Plísňový sýr, Tvaroh (měkký, tvrdý), Zakysaná smetana, Šlehačka (smetana), Máslo, Podmáslí. Výrobky mléčné jsou prostě nekonečné!

 

My si vybrali dva recepty: Pribináček banánový a Termix čokoládový. Teprve když se člověk prokouše recepturou zjistí, že se jedná o mléčnou bombu. Nevím, zda vitamínovou, ale rozhodně je to na pováženou. Ve své podstatě se míchá tvaroh se smetanou nebo šlehačka s čokoládou. Kde je zdraví z Posázaví netuším. Z receptů jsem proto vyřadila veškerý cukr a nahradila ho malou dávkou medu, neboť zralý banán je sladký dost. Čokoládu jsme zařadili hořkou a přesto se děti olizovaly až za ušima. V této mléčné lekci jsme se naučili krájet přítlakem, vážit suroviny, používat stěrku a elektrický šlehač. Servírovali jsme v miskách s borůvkami a piškoty/kokosem a jedlými květy. Termix zdobit nepotřeboval, neboť  zmizel z misek hned. Byla to naše první svačina a dokonce chutnala lépe, než zakoupený Pribiňáček!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *