Zip Zap

Švadlenka došila své druhé dílo vloni, což zní, jako děsně dlouhá doba, ale vánoční prázdniny tenhle luxus prostě umožňují. První lednové setkání mělo nový záměr v šicí výuce, a to naučit všívat zip do látky. Abychom ale nešili bezúčelně, vymyslela si Švadlenka pro děti jednoduchou taštičku. Výhodou bylo, že mohla být na cokoliv, co nemá vypadnout z jejího obsahu právě díky zipu. Pro zručnou švadlenu by to byla otázka jedné půl hodiny, zatímco my jsme se museli nejdříve pořádně seznámit s tím, co takový zip obnáší. Kromě toho, že je dobrý třeba u sukně, abychom se do ní vůbec přes boky dostali, má i funkci tepelnou (to když je nám zima a my si zapneme mikinu až ke krku).

Kdybychom chtěli opravdu vymazlenou taštičku, třeba na kosmetiku, docela by se hodilo, kdyby byla ušitá z nějakého omyvatelného materiálu (jak říkávala moje babička z "vixlaivantu" - povoskovaného ubrusu). Ale jelikož jsou holčičky začátečnice, určitě se jim bude líbit, když budou mít v ruce něco příjemně měkkého, do čeho se dobře píchá jehla. Volba tedy padla opět na náš oblíbení filc v různých barvách. Základem byl čtverec 20 x 20 cm, zip o velikosti 18 cm a příslušný materiál, jako špendlíky, nůžky, navlékáček, nitě a stužky na ozdobu.

Těmi jsme začaly jako s prvními. Děti si s nimi vyzdobily svůj líc taštičky. A abychom se zbytečně nezdržovali šitím, použili jsme lepidlo na textil. Než si holčičky navlékly svou nit do jehly a udělaly uzlík na konci dvojité nitě, měly připravené zašpendlené šití. Tedy přehnutý čtverec na polovic, jehož kratší strany bylo nutné prošít. Ač jsme se již zadní steh učili, přesto dětem nějak ještě nepřirostl k srdci, takže jsme pro pohodu zvolili steh přední s tím, že budeme šít opravdu velmi krátké mezery mezi jednotlivými stehy. Což se docela dařilo, nebýt konce hodiny, který nás nečekaně překvapil. O tom, jak to bude dál, se dozvíte za 14 dní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *